Ariloksi türevi dendrimerik siklofosfazenlerin sentezi, termal ve fotofiziksel özelliklerinin incelenmesi
The synthesis, thermal and photophysical properties of aryloxy substituted dendrimeric phosphazenes
  1. Tez No: 315106
  2. Yazar: BÜNYEMİN ÇOŞUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YEŞİLOT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Fosfazen kimyasında, organik ve inorganik yan dal içeren fosfazen bileşiklerinin sentezlendiği birçok çalışma olmasına rağmen hem çekirdekte hemde yan dallarda fosfazen bileşiği içeren dendrimerik ve polimerik bileşikler yok denecek kadar azdır. Tez çalışmasında hem çekirdekte hem de yan dallarda fosfazen bileşiği içeren ariloksi türevi dendrimerik ve polimerik siklofosfazen bileşiklerinin sentezi ve yapı aydınlatma çalışmaları gerçekleştirilip termal ve fotofiziksel özellikleri incelenmiştir.İlk olarak, hidroksil grubu içeren fenoksisiklotrifosfazatrien (5, 7 ve 9) bileşikleri ile pentafenoksiklorosiklotrifosfazatrien (1) bileşiğinin reaksiyonları sonucunda dendrimerik (D2, D3 ve D4) fosfazen bileşikleri sentezlendi. İkinci olarak hekzafenoksi siklofosfazenil (5) bileşiğinin sırasıyla hekzaklorosiklotrifosfazatrien (trimer), oktaklorosiklotetrafosfazen (tetramer), ve poli(diklorofosfazen), (NPCl2)n ile reaksiyonu sonucu dendrimerik (D5 ve D6) ve polimerik (D1-P) bileşikler sentezlendi. Üçüncü olarak da, 12 bileşiğinin, [(N3P3(OPh)5OPhO(N3P3(OPh)5OPhOH)], sırasıyla hekzaklorosiklotrifosfazatrien (trimer) ve oktaklorosiklotetrafosfazen (tetramer) ile reaksiyonu sonucu dendrimerik bileşikler (D7 ve D8) sentezlenmiştir.Sentezlenen bu bileşiklerin yapıları, ESI ve MALDI-TOF kütle spektrometresi, FT-IR, 1H, 13C ve 31P NMR ölçümlerinden elde edilen verilerle aydınlatıldı. Sentez ve karakterizasyon işlemleri tamamlanan bütün oligomerik, dendrimerik ve polimerik bileşiklerinin termal ve fotofiziksel özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In phosphazene chemistry, there are many examples of organic or inorganic side group bearing cyclophosphazenes or polyphosphazenes. However, there are limited examples of cyclophosphazenes and polyphosphazenes or organic polymers that bears organic group substituted cyclophosphazene ring as side group. Hence, in this thesis we reported the synthesis of aryloxy derivative oligomeric, dendrimeric and polymeric cyclic phosphazene bearing hexaphenoxycyclotriphosphazenenyl groups and their thermal and photopysical properties were investigated.Firstly, we describe the synthesis of hydroxy substituted phenoxycyclotriphosphazene (5, 7 and 9) is reacted with 1,1,3,3,5-pentaphenoxy-5-chlorocyclotriphosphazene (1) to give dendrimeric compound (D2, D3 and D4). Secondly, a hydroxy substituted hexa(phenoxy)cyclotriphosphazene (5) is reacted with hexachlorocyclotriphosphazene, N3P3Cl6, octachlorocyclotetraphosphazene, N4P4Cl8, and poly(dichlorophosphazene), (Cl2P=N)n, to give dendrimeric compounds (D5 and D6) and polymeric compound (D1-P). Thirdly, hydroxy substituted compound 12, [(N3P3(OPh)5OPhO(N3P3(OPh)5OPhOH)], is reacted with hexachlorocyclotriphosphazene, N3P3Cl6, or octachlorocyclotetraphosphazene, N4P4Cl8, to give dendrimeric compounds D7 and D8, respectively.Newly synthesized compounds have been fully characterized by ESI, MALDI-TOF mass spectrometry, FT-IR, 1H, 13C and 31P NMR spectroscopy. The thermal stability and photopysical properties of all these novel compounds are investigated.