Isıtma ve soğutma derece saat hesaplamalarında farklı bir yöntemin araştırılması ve geliştirilmesi
Researching and developing a different method in calculations of heating and cooling degree-hours relations
- Tez No: 315446
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasında dış sıcaklık dağılımı ve buna bağlı derece-saat değerinin tespiti üzerine farklı yaklaşımlar ortaya konulmuştur. Bu yeni yaklaşımların uluslar arası literatüre kazandırılması öncelikli olarak hedeflenmiştir. Ülkesel bazda örnek çalışma için Türkiye seçilmiştir. Türkiye'deki 79 il için dış sıcaklık verileri incelenerek detaylı analizler ortaya konulmuştur. Yapılan analiz çalışmaları maddeler halinde aşağıda altı başlık altında verilmiştir; (i) İncelenen iller için yıllık, aylık ve saatlik bazda dış sıcaklık dağılımının belirlenmesi (ii) nüfus etkisine bağlı olarak tüm Türkiye'yi kapsayacak biçimde bir dış sıcaklık dağılımının tespiti (iii) Türkiye için belirlenen dış sıcaklık dağılımından ısıtma ve soğutma referans sıcaklık değerlerinin tespiti (iv) tespit edilen dış sıcaklık dağılımlarının fonksiyon olarak ifade edilmesi (v) dış sıcaklık dağılımından yararlanarak derece-saat değerlerinin tespit edilmesi (vi) 79 ilin ısınma amaçlı iç ortam konfor sıcaklığının karbondioksit salımının üzerindeki etkisi araştırılarak literatüre iki yeni parametre (CO2 azaltma etkisi ve CO2 azaltma oranı) kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, different approaches were proposed to determine the value of degree-hours in conjunction with the distribution of outdoor temperature. These new approaches are aimed primarily to gain international literature. Turkey was chosen for the case study. Detailed analyses were done by examining the outdoor temperature data for 79 provinces in Turkey. Studies of the analysis are itemized below under six headings; a) to determine the distribution of outdoor temperature of the selected provinces in annual, monthly and hourly basis b) to determine the distribution of outdoor temperature depending on the impact of population distribution in Turkey c) to determine the reference temperatures for heating and cooling using the outdoor temperature set for Turkey d) to express the distribution of outdoor temperatures as a mathematical function e) to determine the values of degree-hours using the outdoor temperature distribution f) to bring in two new parameters to the literature (CO2 reducing effect and rate) by investigating the effect indoor comfort temperature for heating of 79 provinces on carbon dioxide emissions.