Destek vektör makineleri ile fiyat tahminleri ve kuyumculuk sektöründe bir uygulama
Price forecasting with support vector machines and an application in jewelery sector
- Tez No: 316459
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ESNAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Geçmişte para olarak kullanılan altın, günümüzde yatırım amaçlı olarak kullanılmasının yanında merkez bankaları tarafından rezerv amaçlı olarakta kullanılmaktadır. Bunun dışında sahip olduğu fiziksel ve kimyasal özellikler sebebi ile kuyumculuk sektöründen ilaç sektörüne kadar birçok farklı sektörde kullanılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı altın fiyatlarının tahmini gün geçtikçe önem kazanmaktadır.Bu çalışmada altın fiyatları gümüş, paladyum, platin, dow jones endeksi ve dolar fiyatları ile tahmine edilmiştir. Bu tahmin destek vektör makineleri(destek vektör makinelerinde regresyon ve destek vektör makinelerinde regresyon için ardışık minimal optimizasyon algoritması), çoklu regresyon ve yapay sinir ağları ile gerçekleştirilmiştir. Hata performans kriterleri kullanılarak en iyi model belirlenmiştir.Daha sonra, altın fiyatlarının zaman gecikmeli tahmini yapılmıştır. Bu tahmin destek vektör makineleri(destek vektör makinelerinde regresyon ve destek vektör makinelerinde regresyon için ardışık minimal optimizasyon algoritması), çoklu regresyon ve yapay sinir ağları ile gerçekleştirilmiştir. Hata performans kriterleri kullanılarak en iyi model belirlenmiştir.Yapılan tahminlerde elde edilen en iyi modeller karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, en iyi model ve yöntem belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Gold that was used as money in the past, is used for the reserve by central banks.in addition to being used for the investment, today. Furthermore, due to its physical and chemical properties, it is used in many different sectors such as jewelry and pharmaceutical sectors. Because of these, the price forecast of gold is getting more important day by day.In this study, the gold prices have been estimated by dow Jones index and USD, silver, palladium, platinum prices. This forecast was practiced by support vector machines (support vector machines regression and sequential minimal optimization algorithm for support vector machines regression), artificial neural networks and multiple regression. The best model was determined by using the error performance criterias.After all, the time-delayed gold price forecasting were practiced. This forecast was performed by support vector machines (support vector machines regression and sequential minimal optimization algorithm for support vector machines regression), artificial neural networks and multiple regression. The best model was determined by using the error performance criterias.The best models in the forecasts have been compared. As a result, the best model and method were determined.