Improving writing skills through supplementary computer-assisted activities
Bilgisayar destekli ek faaliyetlerle yazma becerilerini geliştirme
- Tez No: 317053
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilgisayar destekli ek faaliyetlerden oluşan çevrimiçi bir programın öğrencilerin ikinci dil yazma becerileri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmanın evrenini Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde okuyan iki grup birinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. 21'i deney grubu ve 21'i kontrol grubu olmak üzere toplam 42 öğrenci araştırmaya katılmıştır. Araştırmanın örneklemi, İleri Okuma ve Yazma II dersini alan birinci sınıf öğrencileri arasından uygun örnekleme metodu ile belirlenmiştir.Bu çalışmada, nitel ve nicel araştırma modelleri birlikte kullanılmıştır. Diğer bir deyişle bu çalışmanın verileri, öğrencilerin yazma konusundaki başarı düzeyleri ile bilgisayar destekli program hakkındaki görüşleri incelendiği için hem nitel hem de nicel olarak değerlendirilmiştir. Bu amaçla ilk olarak iki grup öğrenciye yazma becerileri seviyelerini belirlemek için bir ön-test uygulanmıştır. Daha sonra deney grubu öğrencilerine bir dönem boyu süren bir uygulama yapılmıştır. Bu uygulama, bir çeşit harmanlanmış öğrenme modelini içermektedir. Buna göre deney grubu öğrencileri kontrol grubundan farklı olarak bir dönem boyunca aldıkları İleri Okuma ve Yazma II dersinde öğrenmeleri gereken akademik yazma becerilerini bilgisayar destekli ek faaliyetlerden oluşan çevrimiçi bir program yardımı ile öğrenmişlerdir. Bunun için öğrenme platformu Moodle kullanılmıştır. Yani kontrol grubu yüz yüze bir öğrenim görürken deney grubuna harmanlanmış öğrenme modeli uygulanmıştır. Uygulama sonrası aralarındaki farkı görmek için iki gruba bir son-test verilmiştir. Ayrıca, deney grubu öğrencilerinin bu bilgisayar destekli programla ilgili görüşlerini almak için bir öğrenci değerlendirme formu hazırlanmıştır. Her iki grubun da ön- ve son-test sonuçları istatistiksel olarak incelenmiş ve deney grubu öğrencilerinin yazma becerilerini kontrol grubu öğrencilerine oranla çok daha fazla geliştirdikleri görülmüştür. Yapılan öğrenci değerlendirme formu sonuçlarına göre deney grubu uygulamayı başarılı bulmuştur, ancak bu uygulama beklenilen oranda eğlenceli ve motive edici bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Computer-assisted language learning (CALL) has been an indispensable part of English language learning and teaching recently owing to the rapid developments in computer technology. Today, a great number of institutions, teachers and students take advantage of this technology in their language teaching and learning process.This dissertation concentrates on integrating writing skills with computer-assisted language activities at the intersection of English Language Teaching (ELT). This is an experimental study that aims at exploring the effectiveness of computer-assisted language activities on students? second language writing skills. The data are collected both quantitatively and qualitatively in this study.This study was conducted at the department of ELT, Gazi University throughout a term. Two groups of students in their freshman year were the participants with one of the groups the control group and the other the experimental group. The sampling was of convenience type. This study was incorporated within the Advanced Reading and Writing II course the ELT students had to take in the second term of their first year. The syllabus of this course involves teaching the students to write different kinds of essays, which is an essential component of academic writing skills. An online program to improve students? writing skills was designed in line with the objectives of this course for the present study.At the outset, both groups were given a pre-test with the aim of revealing the participants? level of competence in second language writing skills. In addition, a computer literacy survey was administered to the experimental group to collect data on their computer literacy. Once the subjects started to be instructed about writing different kinds of essays, the online writing program got started. This program, which was delivered with Moodle, a learning management system, provided the subjects with detailed information on each type of essay and essay writing activities. Throughout the term, the subjects logged in the online program and fulfilled the requirements of the online course both at school and outside class, which is a kind of blended learning. The researcher checked the open-ended assignments of the subjects sent by e-mail and gave them detailed feedback via e-mail. The grades of the open-ended assignments assigned by the researcher and the grades of the other activities in the online program assigned by the system itself constituted twenty per cent of the overall grade of the subjects to pass the Advanced Reading and Writing II course.At the end of the treatment, a post-test was conducted to both groups in order to compare their progress at the end of the term. The experimental group was also given a student evaluation form to find out their opinions about the online writing program. Three raters graded the pre-tests and post-tests of both groups using an analytical rubric. The test results were statistically analysed using T tests and ANCOVA. In addition, the answers to the computer literacy survey and student evaluation form were examined using frequency analysis.The results of the study demonstrate that the online writing program has proved to be effective in improving the subjects? writing skills. Furthermore, the answers of the subjects in the student evaluation form reveal that the subjects are generally satisfied with the online program; however, not all of them find the program as motivating and enjoyable as expected by the researcher.