Toplumsal Dayanışma Merkezlerinde (TODAM) resim eğitimi alan kursiyerlerin eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
Identification of needs of trainees who gets art education in Social Solidarity Centers
  1. Tez No: 317086
  2. Yazar: GÜLHAN DURDUBAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞEGÜL TÜRK, YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma Toplumsal Dayanışma Merkezlerinde (TODAM) resim eğitimi alan kursiyerlerin eğitim ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ilinde Çankaya Belediyesi ile Çankaya Halk Eğitim Merkezi ve 7. Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü' nün işbirliği ile eğitim verilen Toplumsal Dayanışma Merkezlerindeki 193 kursiyer oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla derecelendirme ölçekleri Bilgi Toplama Formu oluşturulmuş ve kursiyerlerin kişisel bilgileri, içerik-hedef ve süre ile ilgili görüşleri, öğretim yöntemleri ve öğretmen ile ilgili görüşleri, öğretim ortamı ile ilgili görüşleri, değerlendirme ile ilgili görüşleri ve varsa ek taleplerine ilişkin görüşleri alınmıştır.Verilerin çözümlenmesi için aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, yüzde ve t testi kullanılmıştır.Bulgulara göre resim kursuna katılan kursiyerlere verilen öğretimin içerik-hedef ile ilgili kısmı yeterli olduğu görülmüştür. Ancak kursun süre olarak bir yıl olması yetersiz görülmüştür. Kursta görevli öğretmenlerin nitelikli olduğu ve uyguladıkları öğretim yöntemlerinin, hedeflere ve içeriğe uygun olduğu saptanmıştır. Kursiyerlerin öğretim ortamına ilişkin görüşlerine bakıldığında sınıflarda bilgisayar, projeksiyon ve projeksiyon perdesinin bulunmadığını, kullanılan araçların yetersiz ve bakıma ihtiyaçları olduğunu, atölyelerin öğrenci sayısına göre yetersiz olduğunu belirtmişlerdir. Kursiyerler öğretime yönelik değerlendirmenin de yeterli olduğunu belirtmişlerdir. Kursiyerlerin yaşları ile eğitime ilişkin görüşlerinin karşılaştırılması, kursiyerlerin eğitim durumları ile eğitime ilişkin görüşlerinin karşılaştırılması, kursiyerlerin başka kurs durumları ile eğitime ilişkin görüşlerinin karşılaştırılması arasında anlamlı bir farklılık çıkmamıştır. Cronbach Alpha katsayısı > 0.94 bulunmuştur. Yani 1' e yakın olması nedeniyle güvenilirdir.Uygulamaya yönelik öneriler, resim kursu eğitim-öğretim süresi 1 yıldan fazla olmalıdır. Hatta haftada bir gün değil en az iki gün olmalıdır. Atölyelere dersin etkililiğinin arttırılması için bilgisayar, projeksiyon, projeksiyon perdesi gibi donanımlar sağlanmalıdır. Resim dersinin uygulanmasına yönelik yeni düzenlemelere gidilmelidir. Kur şeklinde uygulamaya geçilmeli ve ilk kuru geçemeyen sonrakine geçememelidir. Atölyelerde kullanılan malzemelerin bakımları yapılmalı, eksiklikler giderilmeli ve kursiyerlerin malzemelerini ve tablolarını koyabilecekleri dolaplar sağlanmalıdır.Araştırmalara yönelik öneriler, Toplumsal Dayanışma Merkezlerinde resim eğitimi alan kursiyerlerin ihtiyaçlarının daha iyi belirlenebilmesi için gidilememiş olan TODAM resim gruplarına da bu anket uygulanmalıdır. Türkiye'de yetişkin eğitimi üzerine makaleler yetersizdir. Yurt dışı kaynaklı makale ve araştırmaların çevrilmesine ve bu konuda Türkiye' de daha fazla makale yazılmasına önem verilmelidir. Toplumsal Dayanışma Merkezlerinde resim eğitimi alan kursiyerlerin ihtiyaçlarının daha iyi belirlenebilmesi için TODAM' larda eğitim veren öğretmenlere de bilgi toplama formu uygulanmalıdır.?
Özet (Çeviri)
In social solidarity centers it is aimed to identify the educational needs of trainees on painture education. This workout was made to identify the educational needs of trainees in such centers. The trainees in Social solidarity centers, which gives education with the cooperation of After-day Art school generate the worker group of this research. In order to gain information, Information collection form is composed and the personal information of trainees, their view of context-aim time, education ways, their opinions about teachers and and the ambient of education were taken.Views expressed by the form of data solution to arithmetic average, standard deviation, the frequency and percentage values were attended. Opinions on the training the trainees with age, educational status and opinions on the training of trainees, trainees with additional pictures, opinions on the training course and to determine whether attended or not, a significant difference between the t test was used.According to the findings of trainees attending a course content-based image information provided about the target proved sufficient. It was seen as insufficient to have a year of the course duration. Teaching methods were applied appropriately. In addition, teachers were found to be eligible. Picture of trainees attending a course teaching environment“workshop / classroom computer, projector, projection screen has a hardware”clause, with appropriate conditions were excluded. The assessment was done and the course has been identified with the appropriate support. Taking the additional demands, the need for care is often inadequate and said the materials used needs repair. It is Complained of inadequate training environments have been carried out compared to the class populations. Therefore, these problems must be solved. But most of all to be done, who suggested the idea, expressed by only three people in the painting course English course should be in the form of the exchange rate should be applied as a must. The survey was found to be reliable.