İki alt örgülü Spin-2 Blume-Emery-Griffiths modelinin bethe kafesi üzerinde dış manyetik alan varlığında ve yokluğunda faz diyagramlarının eldede edilmesi
The obtaing of the phase diagrams two sublattice Spin-2 Blume- Emery-Griffiths (BEG) model on bethe lattice at magnetic field and absence magnetic field
- Tez No: 317830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında spin-2 Blume-Emery-Griffiths (BEG) modeli tekrarlama bağıntıları kullanılarak iki alt örgülü Bethe kafesi üzerinde incelendi. Dış manyetik alan varlığında ve yokluğunda modelin ferromanyetik ve antiferromanyetik özellikleri, kordinasyon sayısı q=3, q=4 ve q= 6 için inceleyerek sisteminfaz dönüşümleri kapsamlıca elde edildi. Merkezi spin-2 alınarak serbest enerji, düzen parametreleri ve Curie sıcaklığı için kesin ifadeler elde edildi. Daha sonra manyetik alanın varlığında ve yokluğunda düzen parametrelerinin sıcaklıkla ve manyetik alanla değişimleri kapsamlıca incelendi. Sistemin faz diyagramları en yakın komşu sayısı (koordinasyon sayısı) q=3, q=4 ve q=6 için (J- kT), (D/|J|- kT/|J|), (H/|J|-kT/|J|) ve (K/|J|-kT/|J|) düzlemlerinde elde edildi. Diğer taraftan birinci ve ikinci derece faz dönüşümünün yanı sıra q=3, q=4 ve q=6 için üçlü kritik noktalar bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, spin-2 Blume-Emery-Griffiths (BEG) model has beenexamined on two sub-lattice Bethe latticeby using recurrence relations. In the presence and absence of an external magnetic field, by analyzing ferromagnetic andantiferromagnetic properties ofmodelcoordination numbersq=3, q=4and q=6, the phase transtion of system were obtainedcomprehensively. The exact expressions forfree energy,the order parameters and Curie temperature were obtained by using center based on spin-2.Then,the variation of order parameters with temperature and the magnetic field in the presence and absence of magnetic field were examined comprehensively. The phase diagrams for the system of coordination numbers, q=3, q=4 and q=6 onthe (J- kT), (J- kT), (D/|J|-kT/|J|), (H/|J|-kT/|J|) and (K/|J|-kT/|J|) planes was obtained. On the other hand, first and second-order phase transition q=3, q=4 and q=6, and also the thricritical points were found.