Effectiveness of 5E learning cycle model on students' understanding of acid-base concepts
5E öğrenme döngüsü modelinin öğrencilerin asit ve bazlarla ilgili kavramları anlamalarına etkisi
- Tez No: 167201
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSNİYE DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
oz 5E ÖĞRENME DONGUSU MODELİNİN ÖĞRENCİLERİN ASİT VE BAZLARLA İLGİLİ KAVRAMLARI ANLAMALARINA ETKİSİ AKAR, Elvan Yüksek Lisans, Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlari Eğitimi Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd.Doc.Dr. Hüsniye DEMİRCİOĞLU Ocak 2005, 112 sayfa Bu çalışmanın amacı 5E öğrenme döngüsü modelinin onuncu sınıf öğrencilerinin asit ve bazlarla ilgili kavramları arılamalarına etkisini geleneksel yöntem ile karşılaştırmaktır. Aynı zamanda, öğretim yönteminin öğrencilerin kimya dersine yönelik tutumlarma etkisi de araştırılmıştır. Bu çalışma Atatürk Anadolu Lisesi'nde 2003-2004 bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, aynı kimya öğretmeninin iki ayrı onuncu smıfindaki ellialtı öğrenci katılmıştır. Sınıflar kontrol grubu ve deney grubu olarak rastgele seçilmiştir. Kontrol grubunda geleneksel yöntem kullanılırken vıdeney grubunda 5E öğrenme döngüsü modeli kullanılmıştır. Öğretilerin asit- bazlarla ilgili kavramları anlama düzeylerini ölçmek için Asit-Baz Kavranılan Başarı Testi her iki gruba ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Ek olarak, öğrencilerin kimya dersine yönelik tutumlarmı belirlemek için Kimya Dersi Tutum Ölçeği ve bilimsel işlem becerilerini belirlemek için Bilimsel İşlem Beceri Testi her iki gruba da uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezleri ortak değişkenli varyans analizi (ANCOVA) ve t-test kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar 5E öğrenme döngüsü modelinin asit-bazlarla ilgili kavramların anlaşılmasında daha etkili olduğunu ve kimya dersine yönelik daha olumlu tutuma yol açtığım göstermiştir. Bilimsel işlem becerisinin de öğrencilerin asit-bazlarla ilgili kavramlari anlamalarına istatiksel olarak anlamlı katkısı olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: 5E Öğrenme Döngüsü Modeli, Geleneksel Yöntem, Asit ve Bazlar, Kimya Dersi Tutum Ölçeği, Bilimsel İşlem Becerisi. Vll
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTIVENESS OF 5E LEARNING CYCLE MODEL ON STUDENTS' UNDERSTANDING OF ACD3-BASE CONCEPTS AKAR, Elvan M. S. Department of Secondary School Science and Mathematics Education Supervisor: Assis. Prof. Dr. Hüsniye DEMÎRCİO?LU January 2005, 112 pages The main purpose of this study was to compare the effectiveness of instruction based on 5E learning cycle model over traditionally designed chemistry instruction on tenth grade students' understanding of acid-base concepts. Fifty- six tenth grade students from two classes of a chemistry course taught by the same teacher in Atatürk Anatolian High School 2003-2004 spring semester were enrolled in the study. The classes were randomly assigned as control and experimental groups. Students in the control group were instructed by traditionally designed chemistry instruction whereas students in the IVexperimental group were taught by the instruction based on 5E learning cycle model. Acid-Base Concepts Achievement Test was administered to both groups as a pre-test and post-test in order to assess their understanding of concepts related to acid-base. Students were also given Attitude Scale Toward Chemistry as a School Subject at the beginning and end of the study to determine their attitudes and Science Process Skill Test at the beginning of the study to measure their science process skills. The hypotheses were tested by using analysis of covariance (ANCOVA) and t-test. The results indicated that instruction based on 5E learning cycle model caused a significantly better acquisition of scientific conceptions related to acid-base produced significantly higher positive attitudes toward chemistry as a school subject than the traditionally designed chemistry instruction. In addition, science process skill was a strong predictor in understanding the concepts related to acid-base. KEYWORDS: 5E Learning Cycle, Traditionally Designed Chemistry Instruction, Acid-Base, Attitude Towards Chemistry as a School Subject, Science Process Skill.