1-12 yaş çocuğu olan annelerin çocuk besleme ve gıda katkıları konusunda bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determining The Mothers? Having 1-12 Years Children, İnformation, Attitude, Behaviors About Feeding Children and Food Addictive
  1. Tez No: 318978
  2. Yazar: ELA ERIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE ERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Araştırma, 1-12 yaş çocuğu olan annelerin çocuk beslenmesi ve gıda katkıları konusunda bilgi ve davranışa yönelik tutumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı nitelikte yapılmıştır.Materyal ve Metot: Araştırma, Ağrı Merkez Eğitim ASM ve 6 Nolu ASM'de 31.12.2010 -25.04.2012 tarihlerinde yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, Ağrı Merkez Eğitim ASM ve 6 Nolu ASM' sine kayıtlı 1-12 yaş çocuğu olan 2500 anne oluşturmaktadır. Örneklem yapılan güç analizi sonunda 413 kişi olarak saptanmıştır. Örneklem, gelişigüzel örnekleme yöntemiyle araştırmaya alınmıştır. Örneklemin tamamına ulaşılmıştır.Verilerin toplanmasında ?Anket Formu?, ``GKBDTÖ '' ve ``ÇBS? kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determining The Mothers? Having 1-12 Years Children, İnformation,Attitude, Behaviors About Feeding Children and Food AddictiveAim: Research was done in order to determine the mothers? having 1- 12 years children information, attitude, behaviors about feeding children and food addictive.Material and Method: Research was done at Ağrı Merkez Eğitim ASM and 6 Nolu ASM from 31.12.2010 to 25.04.2012.2500 mothers, having 1-12 year old children, registered to Ağrı Merkez Eğitim ASM and 6 Nolu ASM develop all of the research. The sample of the research determined the 413 at the end of the effort analysis. The examples are taken randomly in the research. All of the samples were achieved.The researcher used the ?Questionnaire?, ?GKBDTÖ? and ?ÇBS? for gathering the data.The datas are evaluated in the SPSS 17 statistic packet programme,Results: An important difference is determined statistically between GKBDTÖ total point and sub points averages according to the education of mothers, being a member of ASM, the number of children, the number of family members and the foods are harmful because of the food addictive.