Sıçanlarda oluşturulan iskemi reperfüzyon hasarında ligustrazin'in etkinliği
The effect of ligustrazin in the damage of small intestine ischemia reperfusion caused on rats
  1. Tez No: 319107
  2. Yazar: HASAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İ-R hasarı, cerrahi uygulamalarda sık rastlanan bir fenomendir. Klinik olarak İ-R hasarı transplantasyonda, travma cerrahisinde, vasküler cerrahide ve düşük kan akımının olduğu durumlarda önemlidir.Bu hasarın sonuçları, yerel ve uzak doku hasarı ve beyin ölümüdür. Bu nedenle, bu konuda günümüzde yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Vazodilatatör etkisi olan ve yapılan çalışmalarda Kalsiyum kanal blokeri olabileceği belirtilen ligustrazin'in İskemi reperfüzyon hasarında oksidatif stresi (antioksidan), nötrofil infiltrasyonu ve apopitozisi azalttıgı gösterilmiş.Bu çalışmada Ligustrazin'in iskemik ince bağırsaklar üzerindeki etkileri araştırıldı. Bu amaçla ağırlıkları 200-250 g arasında değişen 40 adet erkek Wistar cinsi rat randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Grup S'e (n=7) sham operasyonu; Grup Mİ'ye (n=7) 45 dk'lık mezenterik iskemi ve takiben 60 dk'lık reperfüzyon; Grup MİL'e (n=7) 45 dk'lık mezenterik iskemi, takiben 60 dk'lık reperüzyon ve reperfüzyon başında 80 miligram/kilogram (mg/kg) 2,3,5,6-Tetramethylpyrazine(TMP) 160 mg, 16 ml %0.9 luk izotonikle çözüldü, 250 gramlıksıçanlara 2 mililitre intra peritoneal(i.p) Ligustrazin verildi. Tüm ratlardan reperfüzyon sonunda doku MDA ve SOD düzeyi, doku doku nitrat düzeyi için 5'er cm'lik doku örneği ve histopatolojik inceleme için 10'ar cm'lik jejunum ve ileum spesmeni alındı ve ratlar dekapite edildi. İncelenen her parametre istatistiksel analize tabi tutuldu.Yapılan işlem ve analizler ligustrazin'in mezenterik İ-R'da hem biyokimyasal olarak lipit peroksidasyonunu düzelttiği, hem de histopatolojik olarak jejunum ve ileumdaki İ-R hasarının şiddetini azalttığını gösterdi
Özet (Çeviri)
I-R damage is prevalent phenomenon in surgery applications. Clinically I-R damage is important in transplantation, trauma surgery, and vascular surgery and in lower blood flow situations. The consequences of such damage, local and remote tissue harm and brain deaths. For this reason, nowadays many studies are conducted in this subject. In ischemia reperfusion damage of ligustrazin having Vazodilatator effect and specified as possibly being Calcium channel blocker is shown as reducing oksidative stress (antioksidan), notrofil infiltration and apopitozisi. In this study, the effect of Ligustrazin is examined on ischemic small intestine. To this end, 40 of male rat of type Wistar having weights of 200-250 grams are separated randomly into 3 groups. To Group S (n=7) sham operation; to Group Mİ (n=7) 45 mins. of mezenteric ischemia and following 60 mins. of reperfusion; to Grup MİL (n=7) 45 mins. of mezenteric ischemia, following 60 mins. of reperfusion and before reperfusion 80 miligrams/kilogram (mgs/kg) 2,3,5,6-Tetramethylpyrazine(TMP) 160 mg, solved with izotonic of 16 ml %0.9, To rats of 250 grams are given 2 mililitre intra peritoneal(i.p) Ligustrazin. After reperfusion, tissue MDA and SOD level, 5 cms of tissue sample for tissue-tissue nitrat level, 10 cms of jejunum and ileum specimen for histopatologic investigation are taken from all rats and rats are decapited. Every parameters examined also statistically analyzed. Conducted processes and analysis show that ligustrazin not only improves biochemically lipid peroksidation in mezenteric I-R but also histopatologically reduces the intension of I-R damage in jejunum and ileum.