İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının algılanmasının üretim performansı algısı üzerindeki etkisi: Bir örnek olay çalışması
The effect of the perception of human resource management practices on the perception of production performance: A case study
- Tez No: 319406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE ÖMÜRGÖNÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsan faktörü, üretim ve üretim performansı üzerinde önemli bir unsurdur. Bu çalışmanın amacı, insan kaynakları uygulamalarının algılanmasının üretim performansı algısı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu konu ile ilgili çalışmalara, üretim yönetimi literatüründe az rastlanmaktadır. Çalışmada öncelikle, üretim performans ölçütleri ve onları etkileyen insan kaynakları uygulamaları belirlenmiştir. Literatür taramasına göre üretim performans ölçütleri maliyet, kalite, zaman, esneklik; insan kaynakları uygulamaları ise etkin personel seçimi, eğitim ve geliştirme, katılım, takım çalışması, bilgi paylaşımı ve geri besleme, ücret ve teşvik olarak saptanmıştır. Analiz aşamasında üretim performansının kalite, maliyet, zaman ve esneklik bileşenlerinden etkilenip etkilenmediğini doğrulamak için varyans analizi (ANOVA) uygulanmış ve etkisi kanıtlanmıştır. Varyans analizinin ardından, insan kaynakları uygulamalarının algılanmasının üretim performansı algısı üzerindeki etkisini incelemek için korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Tüm değişkenler arasındaki ilişkilerin görülebilmesi için öncelikle korelasyon analizi uygulanmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre tüm değişkenler arasında pozitif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Sonrasında insan kaynakları uygulamalarının algılanmasının üretim performansı algısı üzerindeki etkisini incelemek üzere regresyon analizi uygulanmıştır. Bu analizin sonucunda sadece algılanan üretim performansı ile algılanan katılım arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş, diğer uygulamalar ile performans arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Regresyon modelinin kalitesini ve güvenilirliğini test etmek için çoklu doğrusallık, otokorelasyon ve değişen varyans analizleri uygulanmış ve modelin uygunluğu doğrulanmıştır. Regresyon analizinden daha genellenebilir sonuçlar elde edilip edilemeyeceğini görmek için yeni modeller oluşturulmuştur. Bu modellerden, bağımsız değişkenlerin algılanan katılım ile algılanan bilgi paylaşımı ve geri besleme, ayrıca algılanan takım çalışması ile algılanan bilgi paylaşımı ve geri besleme olarak kabul edildiği iki model ile anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. İşletmede çalışan yönetcilerden üçü ile yüz yüze görüşmeler yapılmış ve regresyon analizi sonuçlarının desteklendiği görülmüştür. Son olarak, insan kaynaklarının üretim ile olan uyumunun algılanmasının, algılanan üretim performansını ne şekilde etkilediğini görmek için yeni bir regresyon modeli kurulmuş ve algılanan uyum ile algılanan üretim performansı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Human factor is a important element of production and production performance. The purpose of this study is to examine the effect of the perception of human resources practices on the perception of production performance. As far as operations management literature is considered, there are very limited numbers of study related to the subject. Within this framework, production performance criteria and human resources practices that affect them were determined. According to the literature review, cost, quality, time, flexibility were determined as production performance criteria; effective personnel selection, training and development, participation, teamwork, information sharing and feedback, fees and encouragement were identified as human resources practices. In the analysis stage, the analysis of variance (ANOVA) was applied to verify whether manufacturing performance was affected from components like quality, cost, time and flexibility. As a result of ANOVA, effects were proved. After ANOVA, correlation and regression analysis were applied to examine the effects of the perception of human resources practices on the perception of production performance. In order to see relations between all of these variables, correlation analysis was applied first. According to the results of correlation analysis, positive relationships were found between all variables. Subsequently, regression analysis was applied to examine the effect of the perception of human resources practices on the perception of production performance. As a result of this analysis, only a significant correlation between the perceived production performance and the perceived participation was found. There was no significant correlation between perceived production performances and other applications. In order to test quality and reliability of regression model, the multicollinearity, autocorrelation and heteroscedasticity analysis were applied and the compliance of the model was verified. New models were created whether more generalizable outcomes from regression analysis could be achieved or not. The results of two models, when perceived participation and perceived information sharing and feedback, also perceived teamwork and perceived information sharing and feedback were considered as independent variables, the models were found to be meaningful. When some of manegers from the organization were interviewed, the results of regression analysis were supported. Eventually, a model was established and a positive relationship was found between the perceived harmony between human resources and the perceived production performance.