İlköğretim 7.sınıf öğrencilerinin bilişsel stillerinin karşılaştırılması
The comparison of cognitive styles of 7th grade students
  1. Tez No: 319819
  2. Yazar: MEHMET KAZIM CANDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN SEDA SARACALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmanın amacı ilköğretim 7.sınıf öğrencilerinin bilişsel stillerinin çeşitli değişkenler açısından karşılaştırılmasıdır. Çalışma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeline göre desenlenmiştir.Eldeki araştırmanın çalışma örneklemini Aydın Merkez ilçedeki üç alt, üç orta ve üç üst sosyo ekonomik düzeydeki 9 ilköğretim okulunun toplam 301 (147 kız, 154 erkek) 7.sınıf öğrencisi öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenci seçimi, sınıf ve öğrenci sayıları baz alınarak rastgele örneklem yöntemi ile yapılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak Oltman, Raskin ve Witkin (1971) tarafından geliştirilen ve geçerlik, güvenirlik çalışmaları Güler Okman (1979) tarafından yapılan Gizlenmiş Şekiller Grup Testi ve öğrenci kişisel bilgi formu ile kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistiğin yanı sıra Kolmogorov ? Smirnov, Man Witney-U Testi, Kruskall Wallis testi kullanılmıştır.Araştırma bulgularına göre; ilköğretim 7.sınıf öğrencilerinin bilişsel stillerinin cinsiyetlerine, öğrenim görmekte oldukları okulların sosyo ? ekonomik düzeylerine, anne meslek ve baba meslek durumlarına, SBS puanlarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar içerdikleri görülmüştür.ANAHTAR SÖZCÜKLER; Bilişsel Stil, Alan Bağımlı, Alan Bağımsız, İlköğretim Öğrencileri
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the cognitive styles of 7th grade students in terms of various variables. In this study, correlational research method was performed.The sample consists of 301 students from 9 different primary education schools in 3 different socioeconomic levels in accordance with the dispersion of the universe by random sampling method in central district of Aydın.In this study, reliability and validity studies performed by Oltman, Raskin and Witkin (1971), group embedded figures test performed by Güler Okman were used as data gathering instrument. Other data were gathered with student personal information form. In data analysis, besides descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov, Man Witney-U Test and Kruskal Wallis test were also used.According to the findings of the study, it was observed that the cognitive styles of 7th grade primary education students, contains statistically significant differences in terms of gender, socioeconomic level of schools they are studying in, occupational group of their parents (mother and father), marks of placement tests.KEYWORDS; Cognitive Style, Field Dependence, Field Independence, Primary School Students