An experimental study on the effects of memory strategies on vocabulary retention
Bellek stratejilerinin kelime hatırlama üzerindeki etkileri konusunda deneysel bir çalışma
- Tez No: 320002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KADİR VEFA TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, bellek stratejilerinin kelime öğretiminde kullanımının öğrencilerinbaşarısı üzerindeki etkisini araştırma amacıyla yapılmıştır. Bu nedenle, çalışma Abant İzzetBaysal Üniversitesi bünyesindeki İngilizce Hazırlık Okulu'nda öğrenim gören başlangıçseviyesindeki öğrencilerle yapılmıştır. Çalışmada toplam 51 öğrenciden oluşan bir deneyve bir kontrol grubu kullanılmıştır. Çalışma beş hafta sürmüştür. Bu süre boyunca, herhafta bir strateji olmak üzere beş bellek stratejisi üzerinde durulmuştur. Seçilen stratejileranahtar kelime kullanma, imgeler kullanma, gruplandırma, kavram haritaları ve sözcüğü birmetin içinde kullanmadır.Araştırmacı, kullanılan ders kitabındaki yeni kelimeleri en çok başvurulan üçkelime listesinde taramış ve kullanım sıklıklarını belirlemiştir. Araştırma süresince,hem stratejiler hakkında bilgi verilmiş hem de ders anlatımında bu stratejiler kullanılmıştır.Kullanılan yöntemlerin etkisini belirlemek için deney ve kontrol grubuna her hafta ön veson testler uygulanmıştır. Bu testler, stratejilerin sadece kelimeleri tanıma değil aynızamanda kelimeleri üretebilme becerisi üzerindeki etkisini ölçmeyi amaçlamıştır. Ayrıcaaraştırmacı, öğrencilerin stratejiler hakkındaki görüşleriyle de ilgili bilgi toplamıştır.İstatistiksel analizler için paired- samples t-test yöntemi kullanılmıştır. Analizlersonucu, deney ve kontrol gruplarının puanlarında anlamlı artışlar olduğu saptanmıştır.Fakat, her iki grup kıyaslandığında deney grubu puanlarında görülen artışın kontrol grubunaoranla çok daha yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmanın bir diğer amacı olan öğrencilerinstratejilerle ilgili görüşlerini belirlemeye gelindiğinde ise,katılımcıların stratejiler hakkındapozitif düşüncelere sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to investigate the effects of the use of memorystrategies in vocabulary instruction on students? success. To this end, the study wascarried out with students at the beginning level at the English Preparatory School atAbant İzzet Baysal University. In the research, an experiment group and a controlgroup, which consisted of a total of 51 students, were used. The study lasted for fiveweeks. During this period, one of the five memory strategies was focused on eachweek. The selected strategies were using keywords, using imagery, grouping, semanticmapping, and placing new words into a context.The researcher scanned the words in the coursebook in the three word lists which aremostly referred to and identified their frequencies. During the study, not only wasinformation on the strategies given but also they were used in instruction. In order todetermine the effects of the method used, experiment and control group were given pre- andpost- tests every week. These tests aimed to assess the effects of the strategies not only onreception of the words but also on the production of them. In addition, the researchercollected information about the students? opinions on the strategies .For the statistical analysis of data, paired-samples t- test method was used. As a resultof the analyses, significant increases were found in the scores of both the experiment groupand control group. However, when the two groups were compared, it was seen that theincrease in the scores of the experiment group was much higher. When it comes toidentifying learners? opinions about the strategies, it was found out that participants hadpositive opinions about them.