Yeni bis-1,2,4-triazol türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new compounds including rings of bis-1,2,4-triazole
  1. Tez No: 320641
  2. Yazar: NİLÜFER BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, piridin-2,5-dikarboksilikasit çıkış maddesi kullanılarak elde edilen piridin-2,5-dikarbahidrazit bileşiğinin, alkil/aril izotiyosiyanatlar ile reaksiyonundan oluşan 1,4-disübstitüe tiyosemikarbazitlerin halkalaşması sonucu bis-1,2,4-triazol halkası ihtiva eden yeni bileşiklerin sentezi yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan çözücü ve reaktifler literatüre uygun olarak saflaştırılmıştır. Karakterizasyonda saflık derecesi önemli olduğu için sentezlenen bileşikler de saflaştırılmıştır. Bileşiklerin karakterizasyonu için; erime noktaları, FT-IR, 1H-NMR (400 MHz) ve 13C-NMR(100 MHz) teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, new compounds including ring bis-1,2,4-Triazol were synthesized by cyclization of corresponding 1,4-disubstituted tiyosemicarbazides formed from the reactions of pyridine-2,5-dicarbohydrazide by obtained using pyridine-2,5-dicarboxylic acid with alkyl/aryl isotiyocyanates. The solvents, and reactants used in the study were purified according to literature. In addition, the synthesized compounds were also purified because of being importance of purify for characterization of organic compounds. Then these compounds were characterized by performing of melting point, FT-IR, 1H-NMR (400 MHz), and 13C-NMR(100 MHz).