4?-octyloxy-4-biphenylcarbonitrile nematik sıvı kristalin elektro-optik özelliklerinin farklı çözücüler içerisinde incelenmesi
4?-oktoloksi-4-bifenilkarbonitril nematik sivi kristalin elektro-optik özelliklerinin farkli çözücüler içerisinde incelenmesi
- Tez No: 320907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
4?-(oktoloksi)-4-bifenilkarbonitril nematik sıvı kristal kloroform, diklorometan ve tetrahydrofuran çözücüleri ile ultrasonik effect ve Vortek de karıştırıldı. Sırasıyla N1, N2 ve N3 numuneleri (10-3M) elde edildi. Numunelerin floresans ve absorbans spektrumları, kırılma indisleri ve floresans spektrumu altındaki alanları ölçüldü. Sonuçlar Parker - Rees denkleminde kullanılarak numunelerin kuantum verimleri hesaplandı. Ayrıca numunelerin sığa değerleri Keithley 4200-SCS cihazı ile 200 Hz.-1MHz. frekans aralığında ölçüldü. Bu değerler kullanılarak dielektrik sabitleri bulundu. Elde edilen deneysel verilere bağlı olarak temel halin dipol momenti Guggenheim-Smith eşitliği ile, uyarılmış halin dipol momenti de Lippert eşitliği ile hesaplandı. Çözücü farklılığının hem kuantum verimi hem de dipol moment değerleri üzerindeki etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
4'-(oktoloksi)-4-bifenilkarbonitril nematic liquid crystal was dissolved in chloroform, dichloromethane and tetrahydrofuran solvents and Vortek effect in ultrasonic stirring, Respectively, to N1, N2 and N3, the samples (10-3M) was obtained. Fluorescence and absorbance spectra of samples, indices of refraction and fluorescence spectra were measured in the fields below. Results Parker - Rees quantum yields of the samples was calculated using the equation. Keithley 4200-SCS device capacitance values of the samples with the addition of 200 Hz. to 1MHz. was measured in the frequency range. These values are found using the dielectric constant. Depending on the experimental data obtained from the Guggenheim-Smith equation with the dipole moment of the ground state, excited state dipole moment was calculated using the Lippert equation. Solvent dipole moment values of diversity and its impact on both the quantum yield were investigated.