The English body language awareness of the English teacher candidates at Trakya University English Language Teaching Department
Trakya Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi bölümü İngilizce öğretmeni adaylarının İngiliz beden dili farkındalıkları
- Tez No: 320970
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu betimsel bir çalışmadır ve İngiliz Dili Eğitimi bölümündeki ihmal edilmiş alan olan İngiliz Beden Dili hakkında İngilizce öğretmeni adaylarının farkındalığını artırmayı amaçlamaktadır.Birinci bölümde, böyle bir çalışmayı uygulamanın önemini vurgulamak amacıyla problem tanıtılmıştır.İkinci bölümde, dilin iletişim süreci içerisindeki yerini göstermek amacıyla insanoğlunun dilinin ve iletişiminin doğası üzerinde durulmuştur. Bunun yanı sıra, kültür ve kültürler arası iletişim sunulmuştur. Son olarak bu bölümde, sözlü iletişimin ilkeleri vurgulanmıştır.Üçüncü bölümde, beden dili ya da diğer adıyla sözsüz iletişimden bahsedilmiştir. Bunun yanı sıra, sözlü iletişimle beden dili arasındaki benzerlikler ve farklar sunulmuştur. Buna ek olarak, Türkiye'de Beden Dili Eğitiminin nasıl olduğuna değinilmiştir.Dördüncü bölümde İngiliz Beden Dili anlatılanları açık bir şekilde göstermek amacıyla resimlerle örnek gösterilek tanıtılmıştır.Beşinci bölüm, araştırma metodunu, araştırma modelini, evren ve örneklemi, veri toplanmasını, son olarak da toplanan verinin değerlendirilmesini ve yorumlamasını sunmuştur. Bu bölümde, Trakya Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi bölümündeki İngilizce öğretmeni adaylarına uygulana anket, SPSS tarafından hesaplanan istatistiksel sonuçlar yoluyla yorumlanmıştır.Altıncı bölüm, öneriler ve tartışmalara yer vermiştir. Bu bağlamda, İngiliz Dili Eğitimi bölümündeki genel müfredata eklenmesi için bir müfredat önerilmiştir.Çalışmanın son bölümü sonuçtur. Bu bölüm, çalışmanın genel bir analizini ve kısa bir özetini yapmıştır.Bu çalışmanın, aynı alanda yapılacak araştırmalara bir rehber olması umulmaktadır.Anahtar Kelimeler1)İnsanoğlunun Dilinin ve İletişiminin Doğası2)Kültür3)Sözlü İletişim4)Beden Dili5)İngiliz Beden Dili
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study and aims to raise awareness of the English teacher candidates about English Body Language, the neglected area within English Language Teaching Department,.In the first chapter, the problem is introduced in order to emphasize the importance of implementing such a study.In the second chapter, the nature of human language and communication are reviewed to show the place of language in communication process. What is more,culture and intercultural communication are presented. Furthermore, principles of verbal communication are emphasized.In the third chapter, body language i.e.nonverbal communication is mentioned.Furthermore, similarities and differences of verbal communication and body language are introduced in order to emphasize the necessity of body language in language teaching. What is more, training in Body Language in Turkey are presented via information gathered through the interview.The fourth chapter describes English Body Language with pictures to illustrate what they are mentioned in a clear way.The fifth chapter presents the research method, research model, population and sample,data collection, lastly assessment and interpretation of the data, In this chapter, questionnaire applied to English teacher candidates at Trakya University ELT department is interpreted via results of statistics calculated by SPSS.The sixth chapter gives the place to suggestions and discussions In this context, a syllabus is suggested for adding to the currriculum of ELT departments of universities.The last chapter of the study is conclusion. It makes an overall analysis and brief summary of the study.This study is hoped to be a guideline for further scientific research in the same field.Key Words1)The Nature of Human Language and Communication2)Culture3)Verbal Communication4)Body Language5)English Body Language