Varieties of capitalism and national systems of innovation: A new perspective on the convergence debate
Kapitalizmin çeşitliliği ve ulusal inovasyon sistemleri: Yakınsama tartışması üzerine yeni bir bakış açısı
- Tez No: 321103
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ÖZVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, İşletme, Science and Technology, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tezin ana amacı Kapitalizmin Çeşitliliği (KÇ) yazınında ele alınan yakınsama tartışması üzerine yeni bir bakış açısı getirmektir. İlk ortaya atıldığı dönemde KÇ ve daha sonra yazının bir bölümü `melez' ekonomilerin liberal-piyasa-ekonomisine yakınsayacağını öngördü. Biz, ulusal-inovasyon-sistemleri yaklaşımının ana savları ile KÇ eleştirmenlerinin incelemelerini tekrar gündeme getirerek bunun tam tersini önereceğiz. Eğer analizin başlangıç noktası olarak inovasyon sürecini alırsak ve buna bağlı olarak devlet müdahalesini meşru hale getirirsek, `melez' ekonomilerin `koordine-piyasa-ekonomisi'ne yakınsama olasılığının daha muhtemel olduğunu göstereceğiz. Fakat, yakınsama tartışması ile ilgili daha yeterli bir bakış açısına sahip olmak amacıyla `koordine-piyasa-ekonomisi' veya `yakınsama' gibi anahtar terimlerin ne anlama geldikleri tekrar inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to propose a new perspective in terms of the convergence debate as it is discussed in varieties-of-capitalism (VoC) literature. The initial configuration of VoC stance as well as a part of the literature foresees the convergence of hybrids to a liberal market economy. By revisiting the core arguments of national-systems-of-innovation approach as well as the elaborations of the various critiques of VoC stance, we will propose the opposite. If we are to take `innovation? as a starting-point of analysis and favor government intervention with respect to it, hybrids are more likely to converge to a political economy that resembles more a coordinated-one. However the meanings of the key terms such as `coordinated-market-economy? and `convergence? will be re-evaluated to be able to provide an adequate standpoint in terms of the convergence debate.