Performans analizi için yeni karar destek sistemi
New decision support system for performance analysis
- Tez No: 321572
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Performans analizi yöntemlerinden biri olan Veri Zarflama Analizi, karar verme birimlerine ait değişkenlerin gözlem değerleri kullanılarak, göreli etkinliğin ölçüldüğü parametrik olmayan bir yöntemdir. Veri Zarflama Analizi, hangi karar verme biriminin ne derece etkin olduğu ve etkin olmayan karar verme birimlerinin etkin olabilmelerini sağlayacak önerilerde bulunduğu için tercih edilen bir yöntemdir. Veri Zarflama Analizi için farklı türde bilgisayar paket programları kullanılabilmektedir. Ancak yabancı dillerde hazırlanmış bu paket programlarının birçok eksik yönleri bulunmaktadır. Bu çalışmada eksik yönlerin giderilebilmesi için, girdi ve çıktı yönlü CCR (Charnes Cooper Rhodes) - BCC (Banker Charnes Cooper) modelleri, Window analizi, kontrol edilemeyen değişken durumları gibi çeşitli özelliklerin her birini kapsayan, Microsoft Visual C# programlama dili ile ve tamamen Türkçe bir performans analizi paket programı geliştirilmiştir. Bu paket program, hem muadillerinden daha kullanışlı hem de yerli üretim olması sebebiyle ülkemize katma değer getirmesi düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Data Envelopment Analysis, one of the method of performance analysis, is the non-parametic method in which relative efficiency is measured by using obsevance values of variables belonging to decision making units. Data Envelopment Analysis is a preferable method since it not only shows which decision making unit is effective but also gives advices about turning inefficient decision making units into efficient decision making units. Different types of computer packet programmes may be used for Data Envelopment Analysis. However, there are some deficiencies in these packet programmes prepared in foreign languages. In this study, complately Turkish performance analysis package program has been developed with Microsoft Visual C# programming language covering each of the various features such as the input-oriented and output-oriented CCR (Charnes Cooper Rhodes) - BCC (Banker Charnes Cooper) models, Window analysis, uncontrolled variable status in order to complete the deficiencies. This packet programme is thought to bring added value to our country as it is more useful than its equivalents and it is a domestic article.