Üniversite öğrencilerinin boş zamanlarını değerlendirmeleri sosyal uyum ve iletişim becerileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
University students' leisure investigation of relationship between social cohesion and communication skills
- Tez No: 321907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, Üniversite öğrencilerinin boş zamanlarını değerlendirme, sosyal uyum ve iletişim becerileri arasındaki ilişkileri incelemektir.Araştırmanın evrenini, Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri, örneklemini ise araştırma kapsamına alınan 407 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin demografik bilgileri ile boş zamanlarını değerlendirme sosyal uyum ve iletişim becerileri arasındaki ilişkileri belirlemeye yönelik dört bölümden oluşan bir ölçek uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between university students? free time assessment, social consistency and communication skills according to certain variables.The Black Sea Technical University students constitute the universe of the research, and 407 of the university students constitute the sample of this study. A four-part scale has been used for determine of relationship between students' demographic information, their free time assessment, social consistency and communication skills.The frequency and percentage of obtained data from the scale has been determined; for differences between free time assessments, social consistency and communication skills of the students, t-test and variance analysis has been done.