Bütünleşik üretim planlaması ile hedef programlama uygulaması
Aggregate production with goal programming application
  1. Tez No: 322453
  2. Yazar: SEÇİL GÜLEÇ GÜREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde, işletmeler açısından üretim planlama ve kontrol fonksiyonu hayati önem taşımaktadır. Günümüz iş rekabetinin artan karmaşıklığı, işletmelerin müşteri memnuniyeti, kalite düzeyi ve maliyet minimizasyonuna yönelmiştir. Böyle bir rekabet ortamında üretim planlama ve kontrol sistemlerine olan değer günden güne artmaktadır. Bütünleşik Üretim Planlama, Üretim Planlama ve Kontrol çalışmalarında kullanılan araçlardan biridir. Bütünleşik üretim planlama ile üretim hızları, işgücü düzeyleri, fazla mesai ve diğer kontrol edilebilir değişkenler ayarlanarak öngörülenmiş talep en iyi biçimde karşılanmaya çalışılır. Sürecin amacı, maliyet giderlerini en küçüklemektir. Bütünleşik üretim planlamadaki birden çok ve karmaşık amaçları çözümlemek için hedef programlama yöntemi geliştirilmiştir. Bu çalışmada bir firmadaki bütünleşik üretim planlama için birden fazla amaca ulaşmak için hedef programlama yöntemi kullanılmıştır. Hedef programlama ile firmanın öncelikleri belirlenip buna uygun matematiksel modeller geliştirilerek; optimum çözüme ulaşılmıştır. Matematiksel modellerde kullanılan parametrelere ait veriler, uygulamanın yapıldığı firmadan elde edilmiştir. Uygulama da Winqsb programı kullanılarak sonuca ulaşılmıştır. Bu çalışmada firmanın hedeflerine ulaşması için üretim maliyetinin minimizasyonu, kar hedefi, normal mesai ile fazla mesai yapılarak üretilmesi gereken miktarı, firmanın her dönemi için gereken işgücü değerleri göz önünde bulundurulup model kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, businesses are vital in terms of production planning and control function. The increasing complexity of todays business competition, business customer satisfaction, quality levels and cost minimization directed. In such a competitive environment, the value of production planning and control systems is increasing day by day. Aggregate Production Planning, Production Planning and Control is one of the tools used in the work. Aggregate production planning and production rates, workforce levels, overtime and other variables can be controlled by adjusting the best way to meet the prescribed demand tries. The aim of the process,reduce the cost expenses. Aggregate production planning and multiple objective programming methods have been developed to analyze complex objectives.In this study an integrated production planning in an enterprise, to achieve the goal programming method was used for multiple purposes. Goal programming with the business priorities identified by developing an appropriate mathematical models, the optimal solution has been reached. Mathematical models of the application data of the parameters used were obtained from the entity. Finding the results, conclusions were reached using Winqsb program. In this study, the company achieving its objectives minimization of the cost of production, profit goal, the normal working overtime to produce the amount of labor required for each period and the business model taking into account the established values.