KİT'lerin özelleştirme sonrası durumu-Çimento örneği
  1. Tez No: 32410
  2. Yazar: REYHAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET Özelleştirme diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'nin de gündemindedir ve sürekli tartışmalara neden olmaktadır. Özelleştirmenin verimliliği ve performansı yükselteceği yönündeki görüşler en çok tartışılan konulardan biridir. Verimlilikle mülkiyet şekli arasında bir bağlantı kurulmakta, kamu yönetimindeki kuruluşların özel yönetime geçtiğinde verimlilik ve performansın yükseleceği savunulmaktadır. Türkiye'de mülkiyet şekli ile firmanın verimlilik düzeyi arasındaki ilişkiyi araştıran az sayıdaki ampirik çalışmanın sonuçları mülkiyet şekli ile verimlilik düzeyi arasında bir ilişki bulunmadığı yönündedir. Ancak bu çalışmalarda özelleştirme öncesi ve sonrası işletmelerin verimlilik düzeylerinin karşılaştırılması yapılmamıştır. Verimlilik ve performansın artması mülkiyetin el değiştirmesine bağlı değildir. Çünkü özel sektörün her koşulda verimli, kamu sektörünün her koşulda verimsiz olduğu şeklinde bir genelleme yapılamaz. Bunu vurgularken kamu mülkiyetinin daha verimli olduğunu savunmuyoruz. Buradan özelleştirmeye karşı olunduğu düşüncesi de çıkarılmamalıdır. Özelleştirmenin belirlenen amaçlara ulaşabilmesi için, mülkiyet değişikliği yeterli değildir.Özelleştirme sonrası bu işletmelerde değişimlere cevap verecek etkin bir örgüt yapısının kurulması, yeni teknolojik yatırımların yapılması, istihdam politikasının gözden geçirilmesi, işletmelerin verimliliği arttıracak politikalara doğru yönlendirilmesi gerekir. Bu düşünceden yola çıkılarak özelleştirilen 21 çimento fabrikasının, özelleştirme öncesi ve özelleştirme sonrası dönemlerdeki; üretim, kapasite kullanım oranları, verimlilik, istihdam, örgüt yapıları, karar alma, yatırımlar, teknolojik yenilikler gibi konularda karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu amaçla alan araştırması için bir anket formu hazırlanmıştır. Değerlendirme, verimliliğin artması için bu işletmelerin modern işletme politikalarına yönelmeleri varsayımından hareketle yapılmıştır. Araştırmamızın sonucunda, özelleştirilen çimento fabrikalarında özelleştirme öncesi döneme göre özelleştirme sonrası dönemde, üretim miktarlarının, kapasite kullanım oranlarının ve işgücü verimliliğinin artmış olduğu, personel sayısında azalma olduğu görülmüştür. Aynı zamanda bu fabrikalarda özelleştirme sonrası dönemde teknolojik yatırımların yapıldığı, verimliliği arttıracak politikalara yöneldikleri, istihdam politikalarının gözden geçirildiği ve yeniden yapılandıkları da görülmüştür. özelleştirme sonrası dönemde bu fabrikalardaki verimlilik, üretim ve kapasite artışı bu sonuçlara bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Privatization, as in the other countries, is a main concern of Turkey's agenda, and it is subject to continuing debates. One of the hottest topics being discussed is that, privatization will increase productivity and performance. There is a link between productivity and performance. It is argued that; the productivity and performance of publicly owned enterprises will increase when they are transferred to private sector. Results of few empirical research studies on way of ownership in Turkey and productivity levels of firms show that there is no link between way of ownership and level of productivity. However in these studies productivity levels before and after privatization were not compared. Increase in productivity and performance is not depended on change of ownership. Because one can not generalize that; private sector is productive; public sector is unproductive under all circumstances. Of course we are not either arguing that, public sector is more productive or we are opposing to privatization. To attain the determined objectives of privatization, it is not enough to change the ownership. After privatization in these organizations it is crucialto establish a new organizational structure responsive to the changes; investing on new technologies; revising employment policies; and directing management towards policies that increase productivity. Originating from this idea, comparisons on criterias such as, production, capacity utilization ratios, productivity, technologic innovations, employment, organizational structure decision making and employment of 21 privatized cement factories were made. For this purpose a survey form for field study was made. Evaluation is based on the assumption that; to increase the productivity, these enterprises should be directed towards contemporary management policies. As a result of this study, we observed that, there has been an increase in amount of production, capacity utilization ratios, and productivity of labor force, while a decrease in the number of employees after privatization when compored to the before privatization period. At the same time, in these factories they have made some technological investments and gone towards new policies that could increase productivity; they have revised their employment policies and restructured it in after-privatization period. Increase in productivity, production and capacity in these factories can be taken as a result of these changes made by privatization.