Aminometilfosfin ligandı ile hazırlanan suda çözünebilir Pt(II), Pd(II), Rh(I), Ru(II), Au(I) komplekslerinin sentezi ve sitotoksik etkinliklerinin incelenmesi
Synthesis of water-soluble Pt(II),Pd(II), Rh(I), Ru(II), Au(I)complexes with aminomethylphosphine ligand and investigations of their cytotoxic activities
  1. Tez No: 324787
  2. Yazar: SERVET MENTEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER MENTEŞ, PROF. DR. OSMAN SERİNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Birçok organik molekülün yanı sıra geçiş metali komplekslerinin de kemoterapide kullanıldığı bilinmektedir. cis-platin olarak da bilinen diamindikloroplatin(II) kompleksi, kemoterapide en fazla kullanılan geçiş metali komplekslerindendir. Fosfin içeren metal kompleksleri arasında aminometilfosfin (R2P-CH2-N) komplekslerinin anti kanser özeliklerinin incelenmesine yönelik çalışmalar yetersiz sayılabilecek durumdadır. Bu çalışmada, suda çözülebilir fosfin komplekslerinin potansiyel olarak insan vücuduna kolay alınabilmesi, in vivo ve in vitro ortamda kararlı olması gibi özelliklerinden dolayı aminometilfosfin ligandı ve geçiş metal kompleksleri sentezlenmiştir. Schlenk tekniği ile primer aminden çıkılarak azot atmosferinde Mannich reaksiyonuyla aminometilfosfin ligandı sentezlenerek ve bu ligandın Pt(II), Pd(II), Rh(I), Ru(II) ve Au(I) ile metal kompleksleri elde edilmiştir. Oluşan komplekslerin yapıları FT-IR, 1H, 13C ve 31P-NMR spektroskopisi ve mikro analitik teknikler kullanılarak aydınlatılmıştır. Termal kararlılıkları TG/DTA analizleri ile belirlenmiştir. Sentezlenen fosfin içeren metal komplekslerinin antitümoral aktitivitelerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to many organic compounds, it is well known that transition metal complexes are also used for chemoterapic investigation. Diamindichloroplatinum(II) complex, also known as cis-platinum, is one of the most widely used transition metal complex in chemotherapies. However, among the phosphine containing metal complexes, investigation of anticancer activity of aminomethylphosphine (R2P-CH2-N type) has not been sufficiently studied. In this study, aminomethylphosphine ligand and their metal complexes were synthesized due to their advantages such as stability in vivo and in vitro conditions and can be taken easily by human body of water soluble phosphine complexes. With this scope, aminomethylphosphine ligands have been synthesized based on the Mannich reaction, and metal complexes of these ligands with Pt(II), Pd(II), Rh(I), Ru(II) and Au(I) have been prepared using Schlenk techniques under nitrogen atmosphere. All the obtained complexes have been characterized using FT-IR, 1H, 13C ve 31P-NMR spectroscopies and microanalytic techniques. Thermal stability of the complexes was evaluated by TG/DTA analysis. Antitumoural activities of synthesized metal complexes containing phosphine have been determined.