Franz Kafka'da yabancılaşma problemi
The problem of alienation in the works of Franz Kafka
  1. Tez No: 324974
  2. Yazar: NURİ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırmanın amacı yabancılaşma problemini Franz Kafka'nın eserlerine bağlı olarak tahlil etmektir. Günümüz insanının yaşadığı en önemli sorunlardan biri olan yabancılaşma, hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. İnsan ilişkilerinin somut anlatımı en iyi şekilde edebi eserlerde karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple Franz Kafka'nın tüm eserleri incelenmiş ve yabancılaşma problemine ilişkin literatür taraması yapılarak kaynaklar analiz edilmiştir.Franz Kafka'nın yabancılaşma problemine ilişkin yerini belirlemek amacıyla yabancılaşma probleminin felsefi seyri araştırmanın birinci bölümünü oluşturmaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde Franz Kafka'nın yabancılaşma problemine ilişkin görüşleri irdelenmiş ve yabancılaşmanın ortaya çıktığı tüm alanlara tek tek değinilmiştir. Bu noktada Franz Kafka'yı diğer düşünürlerden ayıran yönlerine de yer verilmiştir.Araştırmanın sonuç kısmında Franz Kafka'nın yabancılaşma problemindeki etkisine değinilmiş ve Kafka'nın bu problem noktasında önemi vurgulanmıştır.Anahtar Sözcükler1.Felsefe2.Edebiyat3.Felsefe ? Edebiyat İlişkisi4.Yabancılaşma5.Franz Kafka
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to analyse the problem of alienation through the Works of Franz Kafka. Alienation which means one of the most important issues of an individual in the modern World could be observed in every aspect of life. The description of human relations has been properly narrated in literal works. So the complete Works of Franz Kafka have been examined, and the sources on the problem of alienation have been analysed by making literature review.In order to point the place of Franz Kafka in alienation, the philosophical process of alienation constitutes the first part of this research. In the second part, Kafka`s own thoughts on this very issue have been addressed and every field where alienation emerges has been mentioned individually. At this point, his own peculiarities, which differentiates Franz Kafka from other philoshers have been included as well.In the conclusion part, Franz Kafka?s effect on alienation problem have been referred to and his significance on this problem has been stressed.Keywords1.Philosophy2.Literature3.The relation between Philosophy and Literature4.Alienation5.Franz Kafka