The role of the odorant receptor coding sequence in the regulation of odorant receptor transgene expressıon in zebrafısh
Zebra balığında koku reseptörü kodlayan dizilerin koku reseptörü transgeni anlatımının düzenlenmesindeki rölü
  1. Tez No: 325514
  2. Yazar: İBRAHİM TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. STEFAN HERBERT FUSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Koku reseptörleri kemirgenlerde ve muhtemelen bütün omurgalılarda en büyük gen ailesini oluşturmaktadır. Dış dünyadaki koku moleküllerini algılamanın yanı sıra, koku reseptörleri kendi gen seçimlerinde ve anlatıldıkları koku duyu nöronlarının aksonal bağlantılarının oluşmasında önemli rol oynamaktadırlar. Genel olarak her bir koku duyu nöronunun sadece bir çeşit koku reseptörünü anlattığı kabul edilse de, tek bir nöronun nasıl sadece bir çeşit koku reseptör genini anlatmayı başarabildiği kesin olarak açıklanamamıştır. Öte yandan, anlatılan koku reseptörü proteinlerinin diğer koku reseptörlerinin anlatımını engellemek üzere bir negatif geri besleme sinyali gönderdiği önerilmektedir. Sadece yaklaşık 140 OR geni ve memelilere çok benzeyen koku alma sistemiyle zebra balığı koku reseptörü gen seçiminin bilinmeyen yönlerini araştırmak için ideal bir model organizmadır. Bu tezin ilk bölümünde, koku reseptör gen seçimi regülâsyonunun zamansal dinamikleri şartlı zebra balığı OR111-7 geni silinmesi transgenini kullanarak incelenmiştir. İkinci bölümde, OR111-7 kodlayan dizinin negatif geri besleme sinyaline bağlı OR111-7 raportör transgeni anlatımının engellenmesindeki rolü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Odorant receptors constitute the largest gene family in rodents and probably in all vertebrates. In addition to detecting the odorant molecules in the outside world, odorant receptorrs are responsible for some critical aspects of olfactory sensory neuron development including odorant receptor gene choice and axonal guidance. Although it is widely accepted that any given olfactory sensory neuron expresses only one odorant receptor out of a repertoire of almost a 1000 genes, it is still unknown how the singularity in odorant receptor gene expression is established. On the other hand, it has been suggested that a negative feedback signal is emitted from the OR proteins to suppress the expression of other ORs. Zebrafish, with only ~140 odorant receptors and very similar organization of olfactory system compared to mammals, is an ideal model organism to investigate the unknown features of odorant receptor gene choice. In the first part of this thesis, temporal dynamics of regulation of odorant receptor gene choice was analyzed by using a conditional zebrafish OR111-7 ablation transgene. In the second part, the importance of OR111-7 coding sequence in the negative feedback signal dependent inhibition of OR111-7 reporter transgene expression was investigated.