Uzun dönem bekletilen idrar örneklerinde etanol, etil glukuronid ve etil sülfat düzeylerinin belirlenmesi
Determination of ethanol, ethyl glucuronide and ethyl sulfate levels in long term stored urine specimens
  1. Tez No: 903614
  2. Yazar: EMİNE FİRDEVS YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN GÜRBÜZ BOLKAN, PROF. DR. MUKADDES GÜRLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Adli bilimlerin önemli konularından biri olan alkol tayini için kullanılan yöntemlerin geçerliliği ve güvenilirliği kadar analiz edilecek biyolojik örneğin stabilitesi de önem arz etmektedir. Alkol tüketimi küresel olarak artış gösterirken alkol kaynaklı sağlık sorunlarının yanı sıra alkol ile ilişkili adli olaylar da artmaktadır. Bu durum alkol tayinine olan ihtiyacın önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini göstermektedir. Bu tez çalışması kapsamında 10 sağlıklı gönüllünün alkol tüketimi sonrası idrar örnekleri toplandı. Bir yıl boyunca -20oC'de saklanan idrar örneklerinin stabilitesi için etanol, etil glukuronid (EtG) ve etil sülfat (EtS) düzeyleri farklı zamanlarda kromatografik yöntemlerle analiz edildi. Etanol, headspace gaz kromatografisi ile analiz edilirken, etil glukuronid ve etil sülfat analizlerinde sıvı kromatografi-kütle spektrometrisi/kütle spektrometrisi kullanıldı. -20oC'de etanol'ün bir hafta, EtG'nin üç ay ve EtS'nin bir ay boyunca stabil olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The stability of the biological sample to be analyzed is as important as the validity and reliability of the methods used for alcohol determination which is one of the crucial subjects of forensic sciences. Alcohol consumption is on the rise globally, and alcohol-related forensic incidents are also increasing apart from health problems caused by alcohol. This indicates that the need for alcohol determination will continue in the coming years. In the scope of this thesis study, urine samples were collected from 10 healthy volunteers after alcohol consumption. Ethanol, ethyl glucuronide (EtG), and ethyl sulfate (EtS) levels were analyzed by chromatographic methods at different times for the stability of urine samples stored at -20oC for a year. Ethanol was analyzed by headspace gas chromatography while liquid chromatography-mass spectrometry/mass spectrometry was used for ethyl glucuronide and ethyl sulfate analyses. Ethanol, EtS, and EtG were remained stable for respectively a week, a month, and three months when stored at -20oC.