B tipi yatırım fonlarının performans değerlendirmesi: Türkiye örneği (2007-2011)
B- type mutual funds performance evaluation: The case of Turkey (2007-2011)
- Tez No: 326958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yatırım seçenekleri giderek artmaktadır. Günümüzde finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler finansal enstrüman ve hizmetlerde de çeşitliliği beraberinde getirmiştir. Bu enstrümanlardan birisi de yatırım fonudur. Yatırım fonu; çeşitli para ve sermaye piyasası araçlarının ortak bir portföyde riskin dağıtılarak işletilmesi esasına dayalı olarak yönetilen yatırım aracıdır. Gelişen piyasaların vazgeçilmez enstrümanları arasında yer alan yatırım fonları, yatırımcılar için en uygun araçlar haline gelmiştir. Çünkü küçük yatırımcıların kendi imkânları ile optimal bir portföy oluşturmaları, gerek bilgi gerekse finansal açıdan oldukça güçtür. Yatırım fonları yapıları itibariyle her büyüklükteki yatırımcıya tasarruflarını çok çeşitli risk ve getiri bileşiminde yatırıma dönüştürme imkânı sağlamaktadır.Bu çalışmada Türkiye'deki yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen B tipi yatırım fonlarının performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2007-2011 yılları arasında toplamda 48 adet B tipi değişken fon, B tipi likit fon ve B tipi tahvil-bono fonlarına ait Sharpe, Treynor ve Jensen endeksi performans ölçüm yöntemleri kullanılarak yapılan hesaplamalara dayalı değerlendirmeler yapılmıştır.Çalışmada yatırım fonlarına ilişkin Sharpe, Treynor ve Jensen endeks değerleri hesaplanmıştır. B tipi değişken fonlar içerisinde en yüksek duyarlılığa ve en iyi çeşitlendirilen fon olan YKBY ÖPY'nin fonunun Sharpe ve Treynor endeks değerlerine göre en yüksek performans gösteren fonlar olduğu görülmüştür. B tipi likit fonlardan Eczacıbaşı ve Akbank ise, Treynor ve Jensen endeks değerlerine göre en yüksek performans gösteren fonlar arasında yer almıştır. B tipi tahvil bono fonlarından yüksek duyarlılığa sahip ve en iyi çeşitlendirilen fon olan Denizbank ise Jenson endeks değerine göre en yüksek performans gösteren fonlar arasındadır. B tipi değişken fonlardan Garantibank; hem en yüksek duyarlılığa sahip, hem en iyi çeşitlendirme yapan hem de en başarılı yönetilen fonlar içerisinde yer alan tek fondur.
Özet (Çeviri)
Investment opportunities are steadily increasing in Turkey as well as all over the world. Today, the developments in financial markets brought diversities in financial instruments and services. One of these instruments is the mutual fund. Mutual fund is an investment instrument that pools money from shareholders and invests in a variety of securities based on the principle of risk dispersion. Investment funds taking place among the inevitable instruments of emerging markets have become the most suitable instruments for investors. Because it is both informationally and financially hard for small investors to prepare an optimal portfolio with their own means. Mutual funds provide every type of investor the opportunity to convert their savings into investment in high diversification with respect to the combination of risk and returns.In this thesis, it is aimed to compare the performance B - type mutual funds which are mostly preferred by the investors in Turkey considering their performances. For this purpose, they are evaluated the performance parameters of total 48 units of B-type variable mutual funds, B-type liquid funds B-type bonds and bond funds between the years of 2007-2011 by using the Sharpe, Treynor and Jensen index performance measurement methods.In this study, Sharpe, Treynor and Jensen indices were calculated for investment funds. B-type variable among the funds with the highest sensitivity and the best diversified fund YKBY OPY fund Sharpe and Treynor index values were found to be the highest-performing funds. From the B Type Liquid funds Eczacıbası and Akbank were among the highest-performing funds due to the Treynor and Jensen index values . According to the value of the index Jenson, Denizbank the B-type bond funds were have high sensitivity and the best diversified among the highest-performing funds. Among the B-type variable funds of Garantibank has the highest sensitivity and the diversification of the best managed and most successful single fund within the funds.