KOBİ'lerin pazarlama faaliyetlerinde bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı ve bir uygulama
The usage of information and communication technologies in marketing activities of SMEs and an application
- Tez No: 326959
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İstatistik, İşletme, Science and Technology, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada pazarlama faaliyetlerinde bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanım durumu incelenmeye çalışılmış, bu kapsamda Erzurum ilinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerden hizmet sektörü dışındaki 416 işletmeye anket uygulanmış ve sonuçlar SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde KOBİ'lerle ilgili tanım ve özellikler ortaya konularak Türkiye ve dünyada KOBİ'lerin önemine değinilmiş ve KOBİ'lerde pazarlama konusu ele alınmıştır.İkinci bölümde bilgi ve iletişim teknolojileri ile ilgili kavramlar ele alınmış, bu teknolojilerin işletme ve pazarlama açısından önemine değinilmiştir.Üçüncü bölümde ise araştırma ile ilgili olarak uygulanan anket çalışmasının değerlendirilmesi yapılarak sonuçlar analiz edilmiştir.Sonuç olarak işletmelerin yakın gelecekte bilgi ve iletişim teknolojilerine bağımlı olacağı ve internet üzerinden ticaretin yoğunlaşacağı görüşü ile pazarlama faaliyetlerinde bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılması ve bu teknolojilere gereken önemin verilmesi gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the usage of information and communication systems on marketing operations, in this sense a questionnaire was applied to 416 Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) operating in Erzurum province, except for service industry, and the findings were analyzed by using SPSS computer package program.The study consists of three sections. First section exhibits the definitions and properties related to SMEs, the importance of SMEs in Turkey and in the world, and the subject of marketing for SMEs.Second section deals with the concepts about information and communication technologies and the importance of these technologies in terms of enterprises and marketing.Third section represents the evaluation and the analysis of the corresponding questionnaire and introduces the findings of the survey.As a result, the study suggests that firms will be liable to information and communication technologies in the near future and the commerce over internet will be more concentrated, and the information and communication technologies use for marketing operations will be a necessity and the required importance should be given to these technologies.