Bankacılık sektöründe temel yeteneklerin belirlenmesi için uzman sistem yazılımı geliştirme ve uygulama
Development and implementation of an expert system for determining core competences at banking sector
- Tez No: 327128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA HACİRE YÜREGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde gittikçe artan yerel ve uluslararası rekabet, hızla gelişen teknoloji ve yoğun teknoloji kullanımı, ürünlerin yaşam sürelerinin azalması, örgüt yapısında yeni düzenlemeler yapılması gibi iç ve dış çevresel süreçler işletmeleri zorlamaktadır. Yaşanan yoğun rekabet karşısında işletmeler çeşitli stratejileri denemeye ve rakipleri ile baş etmeye çalışmışlardır. İşletmelerin rekabetçi üstünlüklere ulaşmaları önemli olmakla birlikte eğer bu üstünlükler sürdürülebilirlik özelliğine sahip değilse fazla bir anlam ifade etmemektedir.Organizasyonların sürdürülebilir rekabet avantajları sahip olduğu kaynakların nadirliğine ve taklitlerinin zor olmasına bağlıdır. Taklidi zor olmayan bir rekabet avantajı rakipler tarafından kolayca kopyalanabilir. Rakipler tarafından taklitedilemeyen, satın alınamayan, kopyalanamayan üstünlükler ve bu üstünlükler üzerine inşa edilen rekabet stratejileri ise işletmelerin başarılarını uzun yıllara taşımalarını sağlamaktadır. Bu nedenle, temel yetenekler rekabet başarısınınsağlanmasında firmaların önemli kaynaklarıdır. Bu çalışmada temel yetenek literatür taraması yapılmış ve temel yeteneklerin rekabet avantajı, strateji geliştirme ve yatırımlar üzerindeki rolü anlatılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma firmalarda önem verilmesi gereken temel yeteneklerin farkındalığının artırılmasıiçin temel yeteneklerin belirlenmesinde kullanılacak bir uzman sistem yazılımı ve bankacılık sektörü üzerinde bir uygulamasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, a growing domestic and international competition, rapidly evolving technology and the intensive use of technology, reduction of the product?s duration of life, the changes of organization structure such as the internal and external environmental processes forcing businesses. Business tries various strategies in the face of intense competition. Today, enterprises achieve competitive advantages, which are important features if it does not have the advantages of sustainability do not mean much. The potential of an organization?s sustainable competitive advantage depends on the rareness and imitability of its resources and capabilities. The less imitable a competitive advantage is, the more cost disadvantage is faced by the competitor in imitating these competencies. Thus, core competence is an important source of sustained competitive advantage for corporate success and greater is its economic return. The literature has beenreviewed for the sources of core competence, role of core competence for competitive advantage, and formulation of strategy with core competence and flexibility in a more focussed manner. The organizational learning, strategicflexibility, effective technology management, and people provide the important sources of core competence. In this study contains development expert system for determining core competency and an implementation on the banking sector.