Yönetim bilgi sistemlerinde otomasyon programlarının rolü: Karabük Üniversitesi yöneticilerine yönelik bir araştırma
The role of automation programs in management information systems: A research for managers at Karabuk University
- Tez No: 327433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hızlı teknolojik gelişim, sınır tanımayan rekabet ve küreselleşme süreci ve bilginin elde edilme hızı işletmeler açısından stratejik en önemli kaynak konumuna gelmiştir. Bu durum yöneticilerin bilgi teknolojilerini karar süreçlerinde etkin kullanabilmeleri amacıyla bilginin sistemleştirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu gereklilik işletmelerde yöneticilerin karar süreçlerinde desteklenmelerini sağlamak amacıyla yönetim bilgi sistemi uygulamalarının yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Yönetim bilgi sistemi işletmelerde potansiyel sorunların analizinde, kararlarda ve yeni süreçlerin geliştirilmesi ve tasarlanmasında yönetime önemli katkılar sağlayabilir.Karabük Üniversitesi Bilgi Yönetim Sisteminin bilginin özellikleri, otomasyon programı ve yönetim işlevlerindeki rolünü belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma iki ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım konu ile ilgili kuramsal bilgileri, ikinci kısım ise alan araştırması bilgilerinden oluşmaktadır. Karabük Üniversitesi yöneticileri üzerinde yapılan araştırmada anket yöntemi ile elde edilen veriler Independent-Samples t Testi ve One-Way Anova testi kullanılarak analiz edilmiştir.Sonuçlar, bilginin özellikleri ile yöneticilerin deneyimleri ve düzeylerinin önemli düzeyde etkileşimli olduğunu buna karşın yöneticilerin cinsiyet ve eğitimleri ile etkileşiminin oldukça az olduğunu göstermektedir. Sonuçlar ayrıca, otomasyon programı ile yöneticilerin cinsiyetleri, deneyimleri ve düzeyleri arasında etkileşim olduğu, buna karşın yöneticilerin eğitim düzeyleri ile etkileşimin anlamlı düzeyde olmadığını göstermektedir. Yönetim işlevleri ve yöneticilerin düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler bulunduğu buna karşın yöneticilerin cinsiyetleri, eğitim düzeyleri ve deneyimlerinin anlamlı bulunmadığı saptanmıştır.Yöneticilerin karar alma süreçleri etkinliği açısından Karabük Üniversitesi'nde kullanılan Üniversite Bilgi Yönetim Sisteminin oldukça etkin olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra sistemin etkinliğinin artırılması amacıyla bilginin özellikleri, otomasyon programı ve yönetim işlevleri açısından sistemin bir bütün olarak değerlendirilmesi ve yönetsel karar süreçlerinin odak noktasını oluşturan yöneticilerin düzeyleri ve deneyimleri ile etkileşimin sağlanarak geliştirilmesi yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Rapid technological developments, the process of competition and globalization beyond borders and the speed the information are handled by the businesses have become strategically the most important source. This situation makes it essential to systematize the information in order that the managers can use information technologies efficiently during decision making processes. This necessity insures management information systems to become widespread in order that managers are reinforced during decision making processes in businesses. Management information systems can make major contributions in the analysis of potential problems, decision making and the design and development of new processes.This study, which aims to determine the characteristics of information, the automation program and the role of Karabuk University Information Management System in the functions of management, consists of two main sections. The first section includes the theoretical information related to the subject and the second section includes the information on field study. The data acquired as the result of the survey conducted to managers of Karabuk University are analyzed using the Independent-Samples t Test and One-Way Anova.The results show that the characteristic of information is highly interactive with the experience and level of managers, but on the other hand, it is slightly interactive with their sex and education. The results also show that despite there is an interaction between the automation program and the managers? sexes, experiences and levels, the interaction with the managers? education levels is not meaningful. It is found that there are meaningful relations between the functions of management and the levels of managers, but the sexes, education levels and experiences are not meaningful.In terms of the decision making processes of managers, it is possible to say the University Information Management System used at Karabuk University is quite efficient. In addition, it might be beneficial to evaluate the system as a whole in terms of the characteristics of information, the automation program and the functions of management, and also to secure the interaction between the levels of managers and their experiences, which constitutes the focus point of administrative decision making, in order to increase the efficiency of the program.