Promoting learner autonomy to increase self-efficacy through meta-cognitive strategy for effective writing
Etkili yazmak için biliş ötesi stratejileri yoluyla öz-yeterliliği artırarak öğrenci otonomisini geliştirmek
- Tez No: 327436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yabancı bir dilde yazma, dil öğrenme süreci ve öğrenme çıktılarını direkt etkileyen bir dizi bireysel farklılıklardan ötürü zordur. Bununla birlikte yazma becerisi dil ögrenmenin en önemli ve en karmaşık süreçlerinden biridir. Biliş ötesi stratejileri ve özyeterlilik, etkili yazmanın önemini vurgulamaktadır. Dile dair yeni şeyler üretirken bu terimler yazmanın geliştirilmesi ve daha uzun kaliteli metinler üretilmesinde kesinlikle etkilidir.Bu çalışma biliş ötesi stratejilerinin ve öz-yeterliliğin yabancı dilde yazmaya etkisini detaylı bir şekilde keşfetme ihtiyacını karşılamayı amaçlamaktadır.Bu çalışma, Karataş/ Yemişli İlköğretim Okulunun 8. Sınıfa kayıtlı 40 öğrencisi üzerinde yürütülmüştür.Öğrencilerin yazma becerileri üzerindeki başarılarını ve öğrencilerin öz-yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarabilmek açısından öntest- sontest deseni benimsenmiştir. Veri toplama sürecinde aradaki ilişkiyi ortaya çıkarabilmek amacıyla öğrencilerin yazma dersinden aldığı notları ve öz-yeterlilik testi; öntest ve sontest olarak uygulanmıştır.Bu çalışmanın sonuçları öz-yeterlilik, biliş-ötesi stratejileri ve öğrencilerin yazma becerisindeki başarısı arasındaki ilişkiyi kanıtlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Writing in a foreign language is found difficult because of including a number of individual differences which directly affect the language learning process and the outcomes of learning. Moreover, writing is a complex and important process of language learning. Some researches on writing have shown the importance of the terms like meta-cognitive strategies, self efficacy, learner autonomy which is accepted essential part of producing new language items. Furthermore; these terms are absolutely effective on developing writing and producing longer and more quality texts. This study aims to meet the need for exploring the effect of self efficacy and meta-cognitive strategies on a foreign language writing in a detailed way.The study was conducted on 40 participants from 8th grade students in Yemişli Primary school in Karataş.Pre-test and post-test design was adopted