Pakistan Büyükelçiliği Uluslararası Okulunda okuyan (9-12 yaş) çocukların kültürel özelliklerinin resimlerine ve eğitimine yansıması
Pakistan Embassy International School students' (age 9-12) reflection of cultural characteristics on art and education
  1. Tez No: 328858
  2. Yazar: DAMLA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırmada Ankara Pakistan Büyük Elçiliği Uluslararası Okulunda okuyan, farklı milletlerden gelen 9-12 yaş çocuk resimlerinde kültürel özelliklerin yansımaları değerlendirilmiştir. Araştırmada olgubilim deseni kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini Ankara Pakistan Büyük Elçiliği Uluslararası Okulunda okuyan farklı milletlerden gelen öğrencileri kapsamaktadır. Örneklemi, Pakistan, Suriye, Türkiye, İngiltere ve ABD'den 3'er çocuk olmak üzere toplam 15 öğrencidir. Araştırmada öğrencilerin demografik özelliklerini edinmek için ön anket uygulanmıştır. Uygulama için 3 konu seçilmiştir ve her biri farklı teknikte yapılmıştır.?Doğdunuz ülkeye ait izlenimleriniz?, ?Ülkenizde sizi en çok etkileyen konu ve olay? , ?Bir Pazar öğleden sonra? konuları hakkında toplam 45 resim yaptırılmıştır.Araştırmada elde edilen resimler, araştırmacının, uzmanların yardımları ile belirlediği kriterlere göre değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Uzman tarafından onaylanan değerlendirme kriteri, 9-12 yaş ?Gerçekliğin Doğuşu dönemi? özelliklerini değerlendirmek amacıyla geliştirilmiş rubrik ölçekli, folklorik özelliklerin çocuk resimlerine yansıma durumu, renkleri kullanma, uzam ve anlatımsallık boyutlarına ilişkin sekiz özellik yazılmıştır. Resimler 3 alan uzmanı tarafından puanlandırılmıştır ve bu puanların aritmetik ortalamaları hesaplanarak araştırmacı tarafından, şekil ve grafiklerle belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, reflection of cultural characteristics in drawing of 9 to 12 year old pupils from various nations studying at Ankara Pakistan Embassy International School have been analysed. In the research phenemologic/case desing/pattern/drawing is used.Target population of the study involves pupils attending from different nations. Samples consist total of 15 students ages differ between 9 to 12s studying at Pakistan Embassy International School; three students from each country Pakistan, Syria, Turkey, England, and U.S.A are observed. A pre-survey is applied in order to obtain the demographic charecteristics of the pupils. Three subjects have been chosen for the application, and each application has been conducted in different technique. Total of Fourty five drawings have been drawn by pupils on ? Impressions about the country you were born?, ? The most influencial event or subject that affects you?, ? A Sunday afternoon?.Drawings obtained during the research have been evaluated and analyzed by the researcher according to the criteria defined by the expert`s/specialist`s/advisor`s guidance. The evaluation criteria which has been developed to measure the charaecteristics of pupils age 9 to 12 on the ? Era of the Authenticity`s rise? , eight feautures related to rubric scale, the case of folkloric charecteristics` reflection over the child drawing, the use of colours, and extension and narrativity have been described. Drawings are marked by three field experts and the arithmetic mean calculated by the researcher and defined with figure and graphs.