Fırçasız doğru akım motorunun ses ve titreşim seviyesinin düşürülmesi
Reducing sound and vibration levels of a brushless dc motor
- Tez No: 329634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Beyaz eşya sektöründe son yıllarda hızla artan rekabet ortamına katılabilmek için sürekli olarak yeni teknolojiler piyasaya sunulmakta ve bununla birlikte ses ve titreşim problemleri ortaya çıkmaktadır. Beyaz eşya ürünlerinin kalite kriterlerinden bir tanesi olan ses ve titreşim, özellikle son yıllarda önemini artırmıştır ve rekabetin ana unsurlarından biri haline gelmiştir. Bu kapsamda literatürde beyaz eşya ürünleri ile ilgili çeşitli firmalar tarafından hazırlanmış birçok ses ve titreşim konulu yayına rastlanmaktadır.Beyaz eşya ürünlerindeki tüm komponentlerin birbiri ile etkileşim içerisinde olması ve birbirleri üzerine dinamik kuvvetler uygulamaları normal şartlarda zaten kaotik olan konunun daha da karmaşık bir hal almasına neden olmaktadır. Elektrik motorlarını bu sistemin merkezi olarak düşünürsek, titreşime sebep olan ilk etkiler bu bölgede oluşmaktadır. Motor ile makineye ait parçalar arasındaki izolasyonu artırmak etkin bir çözüm yöntemi iken motorun kendi içinde detaylı bir biçimde çalışılması ve her bir parçanın birbirine uyguladığı dinamik etkilerin minimum seviyeye indirilmesi gerekir.Bu tez kapsamında elektronik kart kontrollü bir motor ile ilgilenilmiştir. Bu tip motorlarda, sürücü algoritması ve elektronik kart tasarımı ile ses ve titreşim seviyelerinde iyileşme sağlananan çalışmalar bulunmaktadır; ancak bu tezin konusunu mekanik yapı üzerinde, modal davranış odaklı çalışmalar oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to take significant role in household appliance competition new technologies are launched continuosly recent years, which brings sound and vibration problems. Sound and vibration is one of the most important quailty criteria of the household appliance, therefore sound and vibration level has become main issue in the competition. At this aspect so many articles written by several firms exist in literature.Interaction of different components of household appliance creates dynamic forces which act on each other cause trouble more chaotic. Considering the electric motor as the heart of the household appliance system, initial defects arise in this region in the meaning of sound and vibration. Although increasing isolation between motor and machine is a good solution, motor itself must be investigated in detail to eliminate the problem in the source. In this manner the dynamic forces in the motor act on each component will be decreased to minimum level.In this thesis a permanent magnet motor driven with electronic is studied. Although there are projects related to sound and vibration level reduction by software, the focus of this thesis is to find out minimum sound and vibration levels of motor via working on its modal behaviours.