Örgüt kültürünün örgütsel sinizm tutumları üzerine etkisi ve bir uygulama
The effect of organizational culture on organizational cynicism and an empirical study
  1. Tez No: 330140
  2. Yazar: MURAT GÖRMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu çalışmada çalışanların örgüt kültürü algıları ile örgütsel sinizm tutumları arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, değişik sektörlerde çalışanlar 450 kişi oluşturmakta olup; veri toplama aracı tüm bu sektörde çalışanlara iletilmiş, ancak 372 çalışana ulaşılabilmiştir. Araştırmada üç bölümden oluşan bir veri toplama aracı kullanılmıştır. Birinci bölümde katılımcılara ait kişisel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde örgüt kültürü ölçeği?, üçüncü bölümde ise Brandes, Dharwadkar ve Dean (1999:2) tarafından geliştirilmiş olan ?Örgütsel Sinizm Ölçeği? kullanılmıştır. ?Örgüt kültürünün Cronbach?s Alpha katsayısı r = 0,834, ?Örgütsel Sinizm Ölçeği?nin ise r = 0,913 bulunmuştur. Verilerin analizinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, Pearson korelasyon katsayısı, çoklu doğrusal regresyon analizi, yapısal eşitlik modellemesi, parametrik testlerden bağımsız örneklemler için t-testi, bağımlı örneklemler için t-testi, bağımsız örneklemler için tek yönlü varyans analizi ile parametrik testlerin sayıltılarının karşılanamaması durumunda non-parametrik testlerden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, örgüt kültürü ile örgütsel sinizm arasında ilişki bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, çalışanların örgüt kültürü ölçeği toplam puanları ile örgütsel sinizm ölçeği toplam puanları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yani güçlü örgüt kültürüne sahip örgütlerde çalışanların örgütlerine karşı olumsuz tutumları azalmaktadır. Örgüt kültürünün önemi olumsuz tutumu azaltıcı bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between organizational culture and organizational cynicism via the survey model using the data obtained from a population composed of 450 worker that work in different sectors out of whom 372 could be reached. A questionnaire, composed of three sections, was used to collect the data. In the first section, participants? personal information was given. In the second section, ?Organizational Culture? instrument developed by the researcher and in the third section, ?Organizational Cynicism Scale? developed by Brandes, Dharwadkar and Dean (1999:3) were used. The Cronbach?s Alpha value of the ?Organizational culture? instrument was r =0,834 whereas that of ?Organizational Cynicism Scale? was r =0,913. Percentage, frequancy, mean, standard deviation, pearson correlation coefficient, multiple linear regression, structural equation model, t-test, one-way ANOVA for independent samples, and in case the assumptions of parametric tests were not satisfied, Mann Whitney U and Kruskal Wallis-H tests were used. In the structural equation analysis, as a result it is concluded that the relationship between organizational culture and organizational cynicism is strong.According to the findings in this research there is a negative relationship between total points of Organizational Culture and Organizational Cynism Criterion in organizations. There fore there is a decrease in negative attitudes of workers in organizations which has strong culture. The importance of organization culture confronts us as a point which diministes negative attitudes.