6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu' nda bilgi teknolojilerinin kullanımı ve bilgi teknolojilerinin işletmeler için önemi
The usage and importance of information techonology for enterprises according to 6102th article of Commercial Law
  1. Tez No: 330187
  2. Yazar: HATİCE KALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
21. Yüzyılda ticaret hayatının ve sosyal hayatın merkezine oturan önemli kavramların başında `'Bilgi ve Bilgi Teknolojileri'' kavramları gelmektedir. İnternet ve Bilgi Teknolojileri' nin ulaşmış oldukları önemli teknolojik seviyeler, bilginin üretilmesi ve hızlı yayılmasında önemli etken olmuştur. İnsan hayatında keskin değişim ve dönüşümlere neden olan teknolojik gelişmeler, Ticari İşletmelerde ve Şirketlerde de yönetimsel ulusal ve uluslararası köklü değişiklikler getirmiştir. Bu değişim, doğal bir sürecin içinde kendiliğinden ortaya çıkabileceği gibi, planlı bir yapılanma ve Bilgi Teknolojilerine yapılan yatırımlarla programlı bir şekilde de gerçekleşebilir. Bilgi Teknolojileri, Ticari İşletmelerin daha etkin, daha kaliteli, daha üretken ve daha az masraflarla işlerini yürütmesine olanak sağlamaktadır.Ticari hayatta şimdiye kadar mesafeli yaklaştığımız `'Bilgi Teknolojileri'' konusunda son yıllarda uygulamaya konulan yeni Kanunlarla ciddi mesafeler kat edilmiştir. En son uygulamaya koyulan Kanunlardan birisi de 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu'dur.Bu çalışmada da 6102 Sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu` nda Bilgi Teknolojilerinin kullanımı incelenmiş ve Bilgi Teknolojileri Kullanımının İşletmeler için ne kadar önemli bir faktör olduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the 21th century, Information and Information Technology are one of the most important concepts in trade and social life. The developments in the internet and IT helps to communicate and spread out information faster. The developments which caused big changes in lifestyle and transformation, made radical administrative changes in national and international companies and enterprises. This transformation can either naturally come out, orrealised by well planned actions and investments on IT area. IT provides a more effective, more qualified, and more productive space with less expense for Commercial Enterprises.On IT, which we hesitated to use till the recent years, there is important advance with changes in laws. The most recent change in laws is the 6102th article in New Turkish Commercial Law.In the 6102th article, the usage of IT is investigated and its importance for commercial enterprises is mentioned.