Dış ticarette tarife ve tarife içi destekler
Tariff and tariff out of barriers in foreign trade
- Tez No: 330980
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİP TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tarife güncel olarak uygulamada kullanılan anlamı uluslararası iktisat yazınındaki tarife ve tarife dışı engeller ile kast edilen anlamı arasında farklılıklar bulunmaktadır. Tarife, günümüzde uluslararası ticarette engel kavramından çok destek manasında işlev görmektedir. Bundan dolayı, tarife kavramının sadece engel ve vergi boyutlarında değerlendirilmesi doğru değildir.Bu tez çalışmasının amaçları; (i) tarife kavramının vergilendirme boyutundan çok hukuki, teknik ve fonksiyonel boyutlarının da akademik çalışmalara konu edilmesini sağlamak, (ii) AB hedefi olan ülkemizin yasal zorunluluk olarak karşılaşılacağı TARİC uygulaması karşısında gerek kullanıcıları gerekse düzenleyici otoriteleri uyarmak, (iii) uyumlaştırma sürecinde ortaya çıkabilecek sorunları ve bu sorunların kaynaklarını tespit ederek bu süreçte zaman kazandırmayı ve geçişi kolaylaştırmaya katkı yapmak gösterilebilir.Bu tez çalışmasının önemi, AB'nin temelini gümrük birliği, gümrük birliğinin temelini TARİC uygulaması, TARİC' in temeline de Armonize Mal Tanımlama ve Kodlama Sistemi oluşturması açılarından gelmektedir. Böylesine önemli bir konuda ülkemizde akademik çalışmaya ve tarifenin uluslararası ticarette artan önemine paralel olarak artması beklenen araştırmalara çok az sayıda rastlanılması bu alanda bir tez çalışması gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
There is a conceptual difference of the meanings of tariff between the term used in tariff and barriers out of tariffs used in literature of international economic and term used as tariff in practice. Tariff is used functionally in the meaning of support rather than barriers nowadays. Therefore, it is no longer true to evaluate the meaning of tariff in term of barriers and tax.The purposes of the present thesis are (i) to make possible of paying more attention to legislative, functional, and technical sides of tariff in addition to its tax side in academic research, (ii) to warn practitioners and regulators about TARIC which is an obligatory legislative procedures in context of EU that our country wants to get involved, (iii) to contribute to involvement in this legislative structure by figuring out the sources of these problems that arise in adaptation process.The importance of the present thesis is about the linkages among TARİC, EU and Custom Union. Custom Union constitutes the basis of EU. TARİC constitutes a basis of Custom Union by setting the structure of Goods Descriptions and Coding Systems. There is not enough academic attention to the mentioned issue on which the present thesis is needed to focus on.