Duygusal taciz ve ilkokul-ortaokul öğretmenlerinin motivasyonlarına etkisi üzerine bir alan araştırması
Emotional abuse (mobbing) and primary-secondary school teachers in the motivations of the effect of a field on research
- Tez No: 331245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İşletme, Education and Training, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, okullarda yaşanan duygusal taciz davranışlarının öğretmenlerin motivasyonu üzerindeki etkisine yönelik ilişkinin karşılaştırmalı olarak tespit edilmesidir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölüm duygusal taciz, üçüncü bölüm ise motivasyon kavramlarının ayrıntılı olarak açıklandığı literatür kısmından oluşmaktadır. Ayrıca dördüncü bölümde duygusal taciz davranışlarının öğretmenlerin motivasyonları üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma yer almaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, üç bölümden oluşan bir anket formu hazırlanmıştır. Anketin birinci bölümünde, katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular bulunmaktadır. İkinci bölümde katılımcıların duygusal taciz davranışlarıyla ne sıklıkta maruz kaldıklarını belirlemeye yönelik 35 önermeden oluşan sorular yer almaktadır. Son olarak araştırmanın üçüncü bölümünde duygusal taciz davranışlarını uygulayanların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular bulunmakla birlikte bu davranışlara maruz kalanların nasıl bir yol izledikleri ve bu durumun kendilerini nasıl etkilediğini belirlemeye yönelik sorular bulunmaktadır. Araştırmaya Ankara? nın merkez ilçelerinden seçilen yedi özel okul ve altı devlet okulu olmak üzere 440 kişi katılmıştır. Uygulanan anket yoluyla elde edilen verilerin analizi SPSS 20.0 programında oluşturulan veri tabanına aktarılmıştır. Bu veriler veri tabanına girildikten sonra frekans analizleri yapılarak demografik özelliklere ilişkin gerekli bilgilere ulaşılmıştır. Duygusal taciz davranışlarıyla demografik faktörler arasındaki ilişkileri değerlendirmek için iki gruplu karşılaştırmalarda One Way Anova Testi, gruplu karşılaştırmalarda ve analizlerde Crosstablar kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, katılımcıların duygusal tacize maruz kalmaları ile motivasyonları arasında ters yönlü bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak, duygusal tacize maruz kalan bireylerin motivasyonlarında eksiklik yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, the impacts of emotional abuse on the teachers motivation which are compared of different kinds of schools. The study consists of four main sections. The first and second sections are about emotional abuse, the third section is about the literature in which the terms of motivation told in detail.In addition,in the fourth section there is a study which is about the effects of emotional abuse on teachers? motivation. For the purpose of this study, a questionnaire was prepared that consisting of three parts. In the first part of the questionnaire, which included questions to determine the demographic characteristics of the participants. In the second part ,there are 35 questions for determining how often the participants exposed to emotional abuse.At the last part, the questions are prepared to understand the people?s demographic qualities who apply mobbing and also how the people behave who exposed this kind of behaviours and how this behaviours effect them. The study including seven private schools and six public schools which are selected randomly from the center of Ankara and 440 people are participated in. The analysis of data obtained through the questionnaire were transferred to the database created in SPSS 20.0. After entering the required information which was obtained frequency analyzes of these data , the demographic characteristics are appeared. To assess the relationship between emotional abuse behaviours and the demographic factors, One Way Anova Test is used for comparisons of two groups, Crosstablar analysis is used for group comparisans. The findings of the research are showed that there is an inverse relationship between the participants who exposed to emotional abuse and their motivations. As a result, it is identified that the people who exposed to emotional abuse have low motivation in their life.