L-DOPA uygulamasının tavşan korpus kavernozumunda non-adrenerjik non-kolinerjik gevşeme yanıtları üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of effects of l-DOPA administration on the non-adrenergic non-cholinergic relaxant responses in rabbit corpus cavernosum
  1. Tez No: 331315
  2. Yazar: ŞENİZ SIRMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sunulan çalışmada 2 ve 4 hafta süreli; düşük doz (3mg/kg/gün) ve yüksek doz (12mg/kg/gün) periton içine L-DOPA uygulamasının korpus kavernozum şeritlerinde EAU aracılı NO-bağımlı ve -bağımsız NANK gevşeme yanıtları, postsinaptik NO/guanilat siklaz/sGMP yolağı ve endotel bağımlı gevşeme üzerine olası etkileri incelenmiştir. Deneylerde 2-3 kg. ağırlığında otuz iki adet erişkin albino tavşandan elde edilen korpus kavernozum şeritleri Krebs solüsyonu içeren organ banyosuna izometrik kasılmaları kaydetmek için kuvvet transdüserine bağlanarak yerleştirilmiştir. Guanetidin ve atropinli ortamda EAU ile oluşan NANK yanıtlarının ?-konotoksin GVIA varlığında inhibe olması yanıtların sinirsel uyarıya bağlı olduğunu göstermektedir. EAU ile oluşan NO-bağımlı NANK gevşeme yanıtlarının 2 haftalık yüksek doz uygulanan grupta azaldığı, 2 haftalık düşük doz uygulanan grupta değişmediği; 4 haftalık gruplarda da değişmediği saptanmıştır. EAU ile oluşan NO-bağımsız NANK gevşeme yanıtlarının 2 haftalık düşük ve yüksek doz uygulanan gruplarda azaldığı; 4 haftalık gruplarda değişmediği saptanmıştır. Bu sonuçlar, üst merkezlerde veya postgangliyonik sinir sonlanmalarındaki dopaminerjik yolaklarda duyarsızlaşma ya da downregülasyondan kaynaklanmış olabileceğini, 4 haftalık gruplarda bu durumun zamanla ortadan kalkmış olabileceğini düşündürtmektedir. Karbakol gevşeme yanıtlarında; 4 haftalık yüksek doz uygulanan grup hariç diğer gruplarda fark saptanmamış olup L-DOPA uygulamasının, endoteliyal NO aracılı sinyal yolağının etkilenmediğini göstermektedir. Ancak 4 haftalık yüksek doz uygulanan grupta gevşeme yanıtlarının arttığı saptanmıştır. SNP ve sildenafil gevşeme yanıtlarının; tüm deney gruplarında kontrollerine göre anlamlı olarak arttığı bulunmuştur. Bu sonuçlar, L-DOPA uygulamasına bağlı NO/guanilat siklaz/sGMP yolağının duyarlılığında bir artış olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Ayrıca sildenafil yanıtlarındaki artışın PDE aktivitesindeki inhibisyondan kaynaklanabileceği olasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the possible effects of intraperitoneal administration of low dose (3mg/kg/day) and high dose (12mg/kg/day) L-DOPA in 2weeks and 4weeks on NO-dependent and ?independent NANC relaxation responses mediated by electrical field stimulation (EFS), postsynaptic NO/guanylate cyclase/cGMP pathway and endothelium-dependent relaxation was investigated. Isolated rabbit corpus cavernosum tissues were obtained from thirty-two adult albino male rabbits weighing 2-3kg, were placed in Krebs solution containing organ bath chambers to record isometric contractions via a force displacement transducers. In the presence of guanethidine and atropine, EFS induced NANC responses were inhibited by ?-conotoxin GVIA. This finding suggests that EFS mediated NANC responses depend on synaptic transmission. High-dose administration in 2-week-group caused that NO-dependent NANC relaxation responses were decreased, the responses in low-dose administration in 2-week-group and in 4-week-groups were unchanged. NO-independent NANC relaxation responses in 2-week-groups decreased, the responses in 4-week-groups were unchanged. These results suggest that may have formed on dopaminergic pathways at central nerve system or postganglionic nerve terminations via desensitization or downregulation. These changes in 4-week-groups may have disappeared in timely manner. Relaxation responses to carbachol had no difference among all groups except high-dose administration of 4-week-group. It was interpreted that endothelial NO-mediated signaling pathway is not affected by L-DOPA administration. However, the response in high-dose administration of 4-week-group increased. Relaxation responses to SNP and sildenafil increased in all treated groups compared to controls. These responses were interpreted that sensitivity of NO/guanylate cyclase/cGMP pathway in tissues increased and/or inhibition of PDE activity within the application of L-DOPA.