Maternal sigara içiminin plasenta yapısı üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of maternal smoking effects on placenta structure
- Tez No: 331410
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN YAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde sigara kullanımı gelisen dünyamızda hızlı bir sekilde artmaktadır. Bu nedenle gelecekteki insan saglıgı üzerine en büyük tehditlerden biridir. Gelisen bir ülke olan Türkiye?de; kadınlar arasında sigara alıskanlıgı erkeklere göre biraz daha düsük olmakla birlikte, dünya ortalamasının üzerindedir. Sigara tüketimi, maalesef gebelik periyodunda da devam etmistir. Çalısmada, Kayseri Egitim ve Arastırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Dogum Klinigi?nde, normal ve sezeryanla dogum yapan kadınların plasentası kullanıldı. 36-40 haftalık 28 kadın plasentası toplandı. Sigara içmeyenler grubu (Kontrol, n = 10), 10-15 adet ve üzeri sigara içenler grubu (n = 18) olmak üzere iki grup olusturuldu. Elde edilen plasenta dokuları ısık ve elektron mikroskobunun yanı sıra immünofloresan mikroskopta incelendi. statistiksel olarak anlamlılık sınırı p < 0.05 kabul edilerek; gruplar arasında total sinsitiyal dügümler, sinsitiyal filizler ve fetal villus kan damarları sayılarak karsılastırma yapıldı. Sinsityotrofoblast apoptozu immünofloresan mikroskopta TUNEL yöntemiyle gözlendi. Çalısmamızda plasenta agırlıgı, yenidogana ait kilo ve boy uzunlukları da istatistiksel hesaplamaya tabi tutuldu. Isık mikroskobunda sigara içenlerin terminal villuslarında, fibrinoid birikimiyle birlikte sinsityotrofoblast devamsızlıgı görüldü. statistiksel olarak gruplar arasında total sinsitiyal dügüm sayısı, sinsitiyal filiz sayısı ve fetal villus kan damarı sayısı açısından anlam bulunamadı. Matür intermediate villuslarda kırısıklık görülürken terminal villus morfolojisinde bozukluk tespit edildi. Mikrovillusların bulundugu yüzeyde düzgün ve pürüzlü oval yapılar fark edildi. Ancak sinsityotrofoblast apoptozuna deney ve kontrol grubunda rastlamadık. Gruplar arasında plasenta agırlıgı, yenidogana ait kilo ve boy uzunlukları açısından anlamlı fark bulunamadı. Sonuç olarak maternal sigara içiminin terminal villuslarda sinsityotrofoblast kaybıyla hasar olusturdugu, buna baglı olarak terminal villuslarda morfolojik bozukluk ve fibrinoid birikimi meydana geldigi, terminal villus yüzeyindeki hareketliligin ise mikrovillus kaybıyla ortaya çıkabilecegini düsünüyoruz. Ancak sigaranın sinsityotrofoblastlarda apoptozu etkilemedigi ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
Today, tobacco usement is increasing rapidly in the developing world. For this reason, in the future it will be one of the biggest threats to human health. As a developing country in Turkey the habit of smoking among women is less than men but altough it is over the world average. Cigarette consumption, unfortunately continued in the period of pregnancy. In the research, placentas of women having normal and cesarean delivery were used in Kayseri Education and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology. The placentas of 28 women gathered in 36-40 weeks. Including non-smokers group (Control, n = 10) and 10-15 bar and above smokers group (n = 18), two groups were formed. Obtained placental tissues were evaluated by light, electron and immunofluorescence microscopy.