Özengen müzik eğitimi alan ve almayan ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarının ve okula yönelik tutumlarının incelenmesi
The investigation of academic achievement and school attitudes of the 6. grade students who are having and not having amateurish music education
- Tez No: 331648
- Danışmanlar: PROF. GÜL ÇİMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim 6. Sınıf öğrencilerinin özengen müzik eğitimi alıp almama durumları ile akademik başarıları ve okula yönelik tutumları arasında nasıl bir ilişki olduğunu belirlemektir.Araştırma tarama modelinde olup, araştırmanın evrenini ilköğretim 6. Sınıf öğrencileri, Örneklemini ise Ankara ili içinde bulunan 4 farklı ilçeden toplam 8 okulda okuyan 6. sımf öğrencileri oluşturmaktadır. 6. smıf öğrencilerinin okula yönelik tutumları, bu araştırma için geliştirilen Okula Yönelik Tutum Ölçeği ile, akademik başarıları ise sene sonu karne not ortalamaları ile belirlenmiştir. Öğrencilerin Özengen müzik eğitimi alıp almama durumu ile ilgili veriler, Okula Yönelik Tutum Ölçeğinin kişisel bilgiler kısmındaki ilgili sorulardan elde edilmiştir. Elde edilen veriler, araştırmanın amaçlarına uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak karşılaştırılıp değerlendirilmiştir.Bulgularda, özengen müzik eğitimi alıp almama durumunun, annenin babanın eğitim durumu ve ailelerin gelir durumuna göre farklılıklar gösterdiği saptanmıştır. Özengen müzik eğitimi alan öğrencilerin akademik başarıları ve okula yönelik tutumları, eğitim aldıkları müzik dalma, eğitim aldıkları süreye ve haftalık ders saatine göre farklılıklar göstermektedir. Genel olarak bakıldığında ise özengen müzik eğitimi alan ve almayan öğrencilerin akademik başarıları ve okula yönelik tutumları arasında anlamlı derecede farklılık çıktığı görülmüştür. Buna göre özengen müzik eğitimi alan öğrencilerin almayanlara göre, akademik başarıları daha yüksek, okula yönelik tutumları ise daha olumludur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to define the relationship, if there is, between sixth grade students cases of having or not having amateurish music education and their academic achievements and attitudes towards school.The study, which is a scanning model, has a universe consisting of sixth grade students and a sample group consisting of sixth grade students who are attending 8 different schools from 4 different districts situated inside the borders of the city Ankara. The attitudes of the students towards school were determined by using a School Attitude Scale which was created and developed for this study and the academic achievements were assessed by the students repord cards of the related year. The data connected with the students situations of having amateurish music education were gathered from the related questions located in the“personal information”section of the School Attitude Scale. Obtained data was compared and evaluated using statistichal techniques suitable for the goals of the study.In the findings, it was determined that the situation of having amateurish music education differed according to the levels of education and income of the parents. Academic achievements and school attitudes of the students who had amateurish music education depended on what field of music they were educated in, for how many years they have been instructed and how many hours a week they have been having lessons. Yet, significant difference was found between music and non-music students academic achievements and school attitudes. Music students have higher academic achievement and more positive school attitudes than non-music students with respect to the final findings.