Lisans düzeyindeki gitar öğrencilerinde ön dinlemenin deşifre performansına etkisi
The effect of pre-listening on the sight-reading performance of undergraduate guitar students
  1. Tez No: 331649
  2. Yazar: MEHMET OZAN UYAN
  3. Danışmanlar: PROF. YILMAZ ŞENDURUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, kayıtlı bir işitsel modeli ön-dinlemenin, lisans düzeyindeki gitar öğrencilerinin deşifre performanslarını hangi düzeyde etkilediğini ortaya koymaktır.Araştırmada tek gruplu ön test-son test deneysel deseni kullanılmıştır. Deney işleminde kullanılmak üzere, araştırmacı tarafından yazılan iki deşifre parçası, uzman görüşleri yardımıyla, birbirine denk hale getirilmiştir. Aynı parçalar, araştırmacı tarafından çalınarak kaydedilmiştir. Deneyin ön test aşamasında, öğrenciler, parçalardan rasgele seçilen birini çalmışlardır. Son test aşamasında, öğrenciler, ikinci parçayı deşifre etmişler, fakat bu kez çalmadan hemen önce kayıtlı modelden dinlemişlerdir. Performanslar kamera ile kaydedilmiş, öğrencilerin ön ve son testte aynı parçayı çalmamalarına dikkat edilmiştir.Öğrencilerin performansları, üç uzman tarafından, piyano için hazırlanmış bir rubrik ölçeğin gitara ve deşifreye uyarlanmasıyla oluşturulan değerlendirme formu kullanılarak puanlanmıştır. Ölçek, beceriler, teknik, müzikalite ve bütünlük başlıkları altında toplam dokuz ölçüt içermektedir. Deşifre performanslarının ön dinlemeden etkilenme düzeylerinin, öğrencilerin sınıf düzeylerine, mezun oldukları lise türüne ve kendi performanslarıyla ilgili görüşlerine göre değişip değişmediği de araştırılmıştır.Bulgular, ?doğru parmak numaraları? boyutundaki olumsuz etki hariç, herhangi bir alt boyutta veya toplam puanda, ön dinlemenin anlamlı bir etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, ön dinlemenin, lisans I-II. Sınıf öğrencilerinin doğru nota çalabilme alt boyutundaki başarılarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ve olumlu yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to set forth in what level does pre-listening an aural model effect the sight-reading performances of undergraduate guitar students.A single group pre-test post-test design was used for the investigation. For utilization during the experimental process, two sight-reading pieces were written by the investigator, and were made equivalent through expert views. Same pieces were recorded, being played by the investigator. On the pre-test phase, students sight-read one of the pieces, which was randomly selected. On the post-test phase, students sight-read the second piece, but this time listened to the recorded model of the piece right before they played. Performances were video-recorded by digital camera and attention was paid for the students not to play the same piece both at pre-test and post-test.Students? performances were evaluated by three experts, using a rubric scale which was adapted to guitar and sight-reading, orginally developed for the piano. The scale includes nine criterions under the titles of skills, technique, musicality and integrity. It was also investigated wheter the level of being effected by pre-listening changed due to class-levels, sorts of high-schools which the students were graduated from and students? self-evaluations about their own performances .Evidence showed that, pre-listening had no significant effect on any of the sub-criterions or the total score, except the negative effect on ?accurate fingering? extent. Neverthless, a statistically significant effectiveness of pre-listening on the students attending I. and II. classes was established in pitch accuracy subcriterion.