Ankara Etnografya Müzesi'ndeki şifa tasları
Healing bowls at the Ethnography Museum of Ankara
- Tez No: 332427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇERKEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışmada Ankara Etnografya Müzesi?nde bulunan Şifa Tasları incelenmiştir. Şifa tasları, insanların geçmişten günümüze kadar gelen şifa bulma arayışı içinde yaptığı çeşitli uygulamaların bir ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Üzerinde çeşitli dua, ayet ve tılsım işaretleri yer alan bu tasların içine konulan sudan içen insan veya hayvanların sağlığına kavuşacağına inanılmıştır. Çalışmamızda şifa taslarının ne olduğu, hangi amaçlarla üretilip kullanıldığı, kullanım ritüelleri, malzeme ve süsleme özellikleri yanı sıra yansıttıkları inanç kültürü itibariyle değerlendirilip tanıtılması amaçlanmıştır. Ankara Etnografya Müzesi?nde gerçekleştirdiğimiz incelemelerde teşhir ve depoda yer alan toplam 28 adet şifa tası belirlenmiştir. Çalışmamızda şifa tasları tarih, malzeme, teknik, biçim, usta, fonksiyon, üzerindeki yazı, simge ve tılsımların amacı, kültürümüzdeki yeri ve önemi gibi çeşitli özellikler bakımından incelenerek değerlendirilmesi ve sanat tarihindeki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Anahtar Sözcükler 1.Etnografya Müzesi 2.Madeni eser 3.Şifa 4. Tas 5.Su
Özet (Çeviri)
Healingbowls at theEthnographyMuseum of Ankara is analysed in this study. Healingbowlsappearto be as a production of severalimplementationspeople has doneso far in ordertofind a curetotheirillnesses. It?sbeenbelievedthatpeopleoranimalsdrinkingwaterout of thesebowlsthathaveseveralprayers, versesandtalismansigns on willrecuperate. Inthisstudy, it is intendedtojudgeandintroducethebowls in respect of theirculture of faithreflected as well as whatbowlsare, whytheyareproducedandused, usingrituals, features of materialandornomentation. Duringourstudies at theEthnographyMuseum of Ankara, an aggregate of 28 healingbowlsweredetected on exhibitionsandinrepositories. Inourstudy, it is intentedtospecifythebowls? place in history of art, analyseandjudgethebowls in respect of variousfeatureslikehistory, material, technics, shape, craftsman, functions, thepurpose of writings,symbolsandtalisman on them, theirplaceandimportance in ourculture. Keywords 1. Etnhnographymuseum 2. Civil Works 3. Cure 4. Bowl 5. Water