Argümantasyon yoluyla fikir iklimi oluşturma: Nazım Hikmet Ran ve Necip Fazıl Kısakürek örneği
Comprising idea movement through argumentation: Nazım Hikmet Ran and Necip Fazıl Kısakürek example
  1. Tez No: 332428
  2. Yazar: NEVA BOYNUKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, mantık konusuyla giriş yapılarak formal ve informal mantığın açıklamaları ve kıyasları yapılmıştır. Fikir iklimi oluşturmadaki öneminden dolayı retorik sanatı ve diyalektik yöntem ele alınıp, daha sonra da Stephen Toulmin'ın Argümantasyon Kuramı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, Nazım Hikmet Ran ve Necip Fazıl Kısakürek'in sanatçı, şair, tiyatro, dil, din, milli edebiyat ve kadın konuları üzerine oluşturdukları hükümleri içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Varılan sonuç doğrultusunda fikir iklimi oluşturmada argümanların, akıl yürütmenin, hitabın ve dolayısıyla ikna ediciliğin gücü ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the introduction is done through the subject of logic, and then formal and informal logic is compared and explained. Since rethoric art and dialectic style are very important in terms of creating an opinion climate, they are handled and Argumantation Theory of Stephen Toulmin is explained. In the third and the last section, Nazım Hşkmet Ran's and Necip Fazıl Kısakürek's opinions of artist, poet, theatre, language, national literatüre and woman are analysed by content analysis. As a result of the study, the power of argumentation, reasoning and compellatton are proved.