İş güvencesinin istihdam yaratılmasındaki işlevi
Function of job security in the creation of employment
  1. Tez No: 333350
  2. Yazar: AYŞE YÜKSEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ODAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İş güvencesi işverenin geçerli ve keyfi fesihlerine karşı işçiyi korumayı esas almaktadır; çünkü işçinin en büyük riski ve korkusu işini kaybetme korkusudur. İş güvencesi yoluyla işçinin korkusu azalacak ve onun gelceğe güvenle bakması sağlanarak işçiden daha iyi verim alınabilecektir. İstihdam yaratılması yoluyla da işsizlik azalır. Bu çalışma ile iş güvencesinin istihdam yaratılmasındaki işlevi anlatılmaya çalışılmıştır. İş güvencesi hükümleri de zaten işçilerin istihdamda kalmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Job security is based on the employer to protect workers against the current and arbitary dissolution; because the geratest risk of the worker and tehe fear is the fear of losing his job. Through the worker's fear of job security will be reduced and its workers by providing better efficiency will be available to lok at the future with confidence. Reduce unemployment through the creation of jobs. In this study, job security in the creation of employment function is explained. Aims to keep the workers already in employment, job security provisions.