Lise öğrencilerinin öğrenme stilleri ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis about the correlation between the learning styles and problem solving skills of high school students
  1. Tez No: 336332
  2. Yazar: SERPİL AÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinin öğrenme stilleri ve problem çözme becerilerinin belirlenmesi ve lise öğrencilerinin öğrenme stilleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma modeli olarak betimleme modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Bolu ve Bayburt illerinde 2011-2012 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 172?si kız, 33?ü erkek toplam 205 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde Kolb (1999) tarafından geliştirilen ve Gencel (2006) tarafından Türkçe? ye uyarlanan Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri Versiyon- III, Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilen ve Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından Türkçe? ye uyarlanan Problem Çözme Envanteri ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde; frekans ve yüzde dağılımları dışında, Bağımsız Örneklemler T Testi, Kay-Kare Testi, Kruskal Wallis-H Testi ve Pearson Moment Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; lise öğrencilerinin %36.10?unun Ayrıştırma öğrenme stiline, %32.68?inin Yerleştirme öğrenme stiline, %16.10?unun Değiştirme öğrenme stiline ve %15.12?sinin Özümseme öğrenme stiline sahip olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin öğrenme stilleri ile yaşadıkları il, yaş, cinsiyet, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durum ve sahip oldukları kardeş sayısı arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>.05). Lise öğrencilerinin problem çözme becerilerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin problem çözme becerileri ile yaşadıkları il, yaş, anne öğrenim durumu ve baba öğrenim durumu bağımsız değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the learning styles and problem solving skills of high school students and analyze the correlation between their learning styles and problem solving skills with regard to multiple variables. A descriptive model was utilized as the research model of this study. The study group consisted of overall 205 high school students (thereof 172 girls and 33 boys) attending high schools in the provinces of Bolu and Bayburt during 2011-2012 academic year. The Kolb Learning Styles Inventory Version III, developed by Kolb (1999) and translated into Turkish by Gencel (2006), the Problem Solving Inventory, developed by Heppner and Petersen (1982) and translated into Turkish by Şahin, Şahin and Heppner (1993), and an individual information form prepared by the researcher were employed to gather relevant data. In the analysis of the data acquired by the research, apart from the frequency and percentage distributions, Sampling T Tests, Chi-Square Tests, Kruskal Wallis-H tests, and Pearson Moment Correlation Coefficients were applied. The study revealed that 36.10%of all high school students had a Converger learning style, followed by 32.68%with an Accommodator learning style, 16.10%a Diverger learning style, and 15.12%Assimilator learning style. No significant difference (p>.05) was detected among the students? learning styles and the city they live in, their age, gender, mothers? educational background, fathers? educational background, and number of siblings. The results confirmed high problem solving skills among high school students. No significant correlation (p>.05) was found between the students? problem solving skills and independent variables including the city they live in, their age, mothers? educational background, and fathers? educational background.