N-heterohalkalı benzimidazol türevlerinin sentezi ve metal kompleksleri
Synthesis and metal complexes of N-heterocyclic benzimidazole derivatives
- Tez No: 337906
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, N-donör heterohalkalı ligandlar sentezlenmiş ve bu ligandların geçiş metal kompleksleri hazırlanmıştır. Piridin 2,6-dikarboksilik asitten yola çıkılarak elde edilen 2,6-bis(benzimidazol-2-il)piridin ligandının platin(II) ve paladyum(II) kompleksleri elde edilmiştir. Kloro-2,6-bis(NH-benzimidazol-2-il)piridinplatin(II)klorür, [Pt(L1)Cl]Cl?2H2O ve paladyum(II) [Pd(L1)Cl]Cl, kloro-2,6-bis(N-metil-benzimidazol-2-il)piridinplatin(II)klorür, [Pt(L2)Cl]Cl?CH3OH ve paladyum(II) [Pd(L2)Cl]Cl, ve kloro-2,6-bis(1,3-propilsülfonat-benzimidazol-2-il)piridinplatin(II)klorür, [Pt(L3)Cl]Cl, paladyum(II) [Pd(L3)Cl]Cl kompleks bileşiklerinin DNA etkileşimleri sulu çözeltide UV-Vis, fluoresans, vizkozimetre, jel-elektroforez yöntemleri ile çalışılmıştır. Yapılan çalışmalarda Kloro-2,6-bis(N-metil-benzimidazol-2-il)piridinplatin(II)klorür kompleksinin diğer komplekslere göre DNA ile daha iyi etkileşim yaptığı gözlemlenmiştir. Ligand ve kompleks bileşiklerin yapıları 1H-NMR, UV-Vis, FT-IR, ESI-MS ve MALDI-TOF MS ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, N-donor heterocyclic ligands have been synthesized and their corresponding metal complexes have been prepared. The platinum(II) and palladium(II) metal complexes of 2,6-bis(benzimidazol-2-yl)pyridine ligand derived from 2,6-dicarboxypyridine have been synthesized. Studies of DNA interactions with the compex compounds of chloro-2,6-bis(NH-benzimidazol-2-yl)pyridineplatinum(II)chloride, [Pt(L1)Cl]Cl?2H2O and the corresponding palladium(II) [Pd(L1)Cl]Cl, chloro-2,6-bis(N-methyl-benzimidazol-2-yl)pyridineplatinum(II)chloride, [Pt(L2)Cl]Cl?CH3OH and the corresponding palladium(II) [Pd(L2)Cl]Cl, and chloro-2,6-bis(1,3-propylsulphonate-benzimidazol-2-yl)pyridineplatinum(II)chloride [Pt(L3)Cl]Cl, and the analogous palladium(II) [Pd(L3)Cl]Cl in aqueous solution have been performed by using UV-Vis, fluorescence, viscosimetry, gel-electrophoresis methods. In this study, the complex compound of chloro-2,6-bis(N-methyl-benzimidazol-2-yl)pyridineplatinum(II)chloride, [Pt(L2)Cl]Cl was found to show greater interaction with DNA among others. The ligands and the complex compounds have been characterized by 1H NMR, UV-Vis, FT-IR, ESI-MS and MALDI-TOF MS techniques.