Tokat yöresi elma bahçelerinin mikro besin elementi (Fe, Cu, Zn, Mn)yönünden beslenme durumlarının dönemsel olarak incelenmesi
Periodical investigation of micro nutrient (Fe, Cu, Zn, Mn) status of apple orchards in Tokat region
- Tez No: 338656
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RÜŞTÜ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Tokat ilindeki Starking Delicious, Golden Delicious ve Amasya Misketi elma çeşitleri ile kurulmuş olan bahçelerin bitki beslenme durumları araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Tokat yöresini temsil edecek şekilde belirlenmiş 75 bahçeden 0-30 cm ve 30-60 cm derinliklerden alınan toprak örnekleri ve aynı ağaçlardan alınan yaprak örnekleri analiz edilmiştir. Toprak ve yaprak örnekleri ile ilgili analiz sonuçları, sınır değerleri ile karşılaştırılarak incelenen bahçelerin mikro besin elementleri durumları ve beslenme sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen araştırma bulgularına göre; elma bahçelerinin toprakları genel olarak killi tınlıdır. Toprakların tuzluluk sorunu yoktur. Toprakların kireç içerikleri orta düzeydedir. Toprak reaksiyonları orta alkalidir. Organik madde içerikleri orta düzeydedir. Toprakların alınabilir P içerikleri düşük düzeydedir. Toprak örneklerinin % 60?ında Zn fazlalığı saptanmıştır; % 70,7?sinde Fe ve % 100?ünde Cu yeterli, % 66,7?inde Mn ve % 98?inde B içeriği yetersiz düzeylerde bulunmuştur. Elma yapraklarının % 88?inde Fe, % 100?ünda Cu, % 74,7?sinde Zn ve % 100?ünde Mn içeriklerinin yeterli düzeylerde olduğu belirlenmiştir. Toprak örneklerinin analiz sonuçları ile yaprak örneklerinin analiz sonuçları arasında pozitif ve negatif korelasyonlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At this study, the characteristics of plant?s feeding of the gardens in Tokat which are founded by apple species like Starking Delicious, Golden Delicious and Amasya Misket is investigated. For this purpose, the soil samples that have been taken from 0-30 cm and 30-60 cm depthness from 75 gardens which represents the features of Tokat district and leaf samples from the same trees are analysed. By comparing the results of soil and leaf samples with boundary values, it is attempted to determine feeding problems and conditions of micro nutiriment elements of investigated gardens. According to the results, It has been found that the soils of experimental area was clay loam in texture. The soils do not have salinity problem. Lime contents of soil are medium level. pH is slightly alkaline. Organic matter contents of soil are low level. Receivable P contents of soil are low level. It has been found that % 60 of the soils had insufficient amount of available Zn. It has been found that % 70,7 and % 100 of the soils had insufficient amount of Fe and Cu. It has been found that % 66,7 and % 98 of the soils had sufficient amount of Mn and B. It has also been found that whereas they had sufficient levels of Fe % 88, Cu % 100, Zn % 74,7 and Mn % 100. The positive and negative correlations were evaluated between the analysis results of soil samples and the leaf analysis results.