The relationship between Mathematics Teachers' probability approaches and misconceptions
Matematik Öğretmenlerinin olasılık yaklaşımları ile kavram yanılgıları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 338924
  2. Yazar: MİNE DOĞUCU
  3. Danışmanlar: DR. GÜLSEREN KARAGÖZ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Olasılık literatürü üç farklı tanım sunmaktadır: teorik, deneysel ve öznel. Eğitim çerçeveleri bu üç yaklaşımın da olasılık derslerinde ele alınmasını onermektedir. Bu araştırmanın amacı matematik öğretmenlerinin hangi yaklaşımlar kullandığını, matematik öğretmeninin deneyim seviyesi ile kullanılan yaklaşım arasında bir ilişki olup olmadığını, deneyim seviyesi ile kavram yanılgılarıyla bağdaşmış sorulardaki başarı seviyesi arasında bir ilişki olup olmadığını ve kullanılan yaklaşım ile başarı seviyesi arasında ilişki olup olmadığını gözlemlemektir. Bulgular deneyim seviyesi ile yaklaşım arasında ve deneyim seviyesi ile başarı seviyesi arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermektedir. Fakat, beş madde için yaklaşım ve başarı arasındaki ilişki anlamlıdır. Genel olarak bakıldığında, üç yaklaşımı da kullanan katılımcıların, sadece teorik yaklaşımı kullanan katılımcılardan daha yüksek skor elde etmesinin daha olası olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The literature on probability off ers three distinct defi nitions: theoretical, experimental and subjective. Frameworks suggest that these three approaches should be adopted in probability classrooms. The aim of this research was to examine which of the three approaches that mathematics teachers adopt, whether there is a relationship between the experience level of the teachers and the approach they adopt, whether there is a relationship between the experience level and their success level in answering questions related to misconceptions and whether there is a relationship between the approach and success level. Results of the study indicate that there is not a signifi cant relationship between experience level and approach and also the relationship between experience level and success level is not signi cant. However, for five items the relationship between approach and success level was found to be signi cant. Overall results have shown that, participants who have adopted all of the three approaches were more likely to score higher than the ones who have solely used the classical approach.