Kinesio® bantlamanın travma sonrası oluşan yumuşak doku üzerindeki etkilerinin histolojik olarak incelenmesi
Histological examination of effects of kinesio®tape application on soft tissue after trauma
  1. Tez No: 339601
  2. Yazar: NİHAN KAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ÇITAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Histoloji ve Embriyoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Kinesio bantlamanın (KT), deneysel olarak oluşturulmuş travma sonrası oluşan yumuşak doku inflamasyonu üzerindeki etkilerini histolojik olarak incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 24 dişi Wistar Albino sıçan (ort: 192.37 gr) dahil edildi. Sıçanlar sağlıklı doku üzerinde 6 saat KT uygulaması, travmalı doku üzerinde 30 dk KT uygulaması, travmalı doku üzerinde 6 saat KT uygulaması ve travmalı doku üzerinde 6 saat flaster uygulaması şeklinde 4 gruba ayrıldı. 1. grup hariç tüm sıçanların sağ ve sol gastrosoleus bölgesinde top düşürme tekniği ile inflamasyon ve kas hasarı yaratıldı. 2.ve 3. gruptaki sıçanlara KT uygulanırken 4. gruptaki sıçanlara flaster uygulandı. Kontrol grubu için aynı sıçanların sol tarafları kullanıldı. Sıçanlar ötenazi edildikten sonra doku örnekleri alındı. Elde edilen doku kesitleri, epidermal-dermal mesafe ve ödem alanı değerlendirilmesi için hematoksilen-eosin (H&E) boyama ile boyandı. Apoptozis, ağrı reseptörlerinin etkinliğini ve vaskülerizasyondaki değişiklikleri değerlendirmek için doku kesitleri NGF, Bcl-2, VEGF ile immunohistokimyasal olarak boyandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To perform a histological study on effects of Kinesio® taping (KT) applied on an soft tissue inflammation. Materials and Methods: 24 female Wistar albino rats (mean weight: 192.37 grams) were included in the study. Rats were randomized to four groups. Except first group, inflammation and muscle contusion was created with drop-ball technique. A plaster was applied in fourth group while Kinesio® tape was applied in the second and third groups. The left sides of same rats were used as control group. Tissue samples were taken after rats were euthanized. Obtained tissue sections were examined under a light microscope after staining with hematoxylin and eosin for the assessment of epidermal-dermal distance and edema area. To evaluate the apoptosis, effectiveness of pain receptors and vasculer changes in the tissue sections, they were stained with NGF, Bcl-2, VEGF immunohistochemically.