Novel supramolecular organocatalyst for asymmetric aldol reactions
Asimetrik aldol reaksiyonları için yeni supramoleküler organokatalizör
- Tez No: 341052
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SITKI DEMİR, PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Prolin-kaliks[4]aren tiyoüre konuk-konak kompleksi katalizörlüğünde siklohekzanon ve aromatik aldehitlerin moleküller arası aldol reaksiyonu geliştirilmiştir. Anti- konfigürasyona sahip ürünler yüksek verim ve özellikle yüksek enansiyoseçicilikle elde edilmiştir. Reaksiyonun prolin?in karboksilat kısmı ile kaliks[4]aren tiyoürenin bir birliktelik oluşturduğu değiştirilmiş Houk-List modeline göre ilerlediği önerilmiştir. Bu sonuçlar, kaliks[4]aren tiyoürenin apolar reaksiyon ortamında, hatta su bulunan ortamda, reaktivite ve seçicilik üzerine olan etkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The proline-calix[4]arene thiourea host-guest complex catalyzed intermolecular aldol reaction of aromatic aldehydes with cyclohexanone is developed. The anti-configured products were obtained in good yields and high enantioselectivities. The reaction is proposed to work via modified Houk?List model, where the carboxylate part of the proline constitutes a supramolecular system with the thiourea. The outcome of the study indicates the influence of the calix[4]arene thiourea on the reactivity and selectivity in a non-polar reaction medium, even in the presence of water at moderate temperatures.