Acil serviste entübasyon yerini hızlı doğrulama: Ultrasonografi
Confirmation of intubation in emergency department: Ultrasonography
- Tez No: 341826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın amacı: Acil servislerde USG'nin hızlı tanı ve tedavide kullanımı gittikçe artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, endotrakeal entübasyon tüp (ETT) yerini doğrulamada USG'nin rolü, tanı ve tedaviye katkılarını araştırmaktır. Metot: Gazi Üniversitesi Hastanesi Acil Servisinde 01.04.2012 ile 31.01.2013 tarihleri arasında yapılan prospektif, tek merkezli, gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmaya acil serviste entübe edilen 18 yaş üstü, travması, boyun ve göğüs bölgesinde deformitesi, bilinen pnömotoraksı olmayan hastalar dahil edildi. Entübasyon yeri doğrulama yöntemi olarak End Tidal CO2 ve akciğer grafisi kullanıldı. Entübasyon sırasında yatak başı eş zamanlı USG ile larenksten geçiş ve akciğer havalanmasına; oskültasyon ile de akciğer ve mide havalanmasına bakıldı. İki yöntemin tanı koyma süreleri ölçüldü. Bulgular: Kabul kriterlerine uygun 36 (%39,1) kadın, 56 (%60,1) erkek ve ortanca yaşı 69 (min. 20- max. 94) olan 92 hasta alındı. 36 (%39,1) hasta arrest, 56 (%60,9) hasta diğer nedenlerle entübe edildi. Komorbid hastalıklar arasında en sık kardiak hastalıklar 41 (%44,6) yer aldı.
Özet (Çeviri)
Aim of study: The use of USG in diagnosis and treatment becomes on the increase in emergency departments. The aim of this study to research the role of USG in confirmation of ETT placement, diagnosis and contribution to treatment. Method: This was a prospective, single center, observational study,conducted between 01.04.2012 and 31.01.2013 in Gazi University Hospital of Emergency Department. We include the patients above 18 year old and non of trauma, neck and chest deformity and known pneumothoraks. Poition of intubations confirmed by End Tidal CO2 and chest x-ray. During intubation concurrently USG used to larynx transition and chest ventilation; and by auscultation looked to chest and stomach ventilation. Time of diagnosis were calculate with each procedure. Results: Of the eligibl 92 patients were included with median age 69 (min. 20- max. 94), 36 (%39,1) women and 56 (%60,1) men. 36 (%39,1) patients intubated with arrest and 56 (%60,9) patients with other problems. The most common comorbid disease was cardiac diseases 41 (%44,6).