2,2´-dipyridylamine molekülü ve onun paladyum, platin bileşiklerinin deneysel ve teorik titreşim spektroskopisi ile incelenmesi
Investigation of 2,2´-dipyridylamine molecule and its palladium and platinum complexes by experimental and theoretical vibrational spectroscopy
- Tez No: 342835
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Gaussian ve Gaussview paket programları kullanılarak C10H9N3 kapalı formülü ile verilen 2,2´-Dipyridylamine molekülünün ve ML1X2 (M=Pd, Pt, X=Cl) kapalı formülü ile verilen paladyum, platin gibi biyolojik aktif metallerle yaptığı bileşiklerin bağ uzunluğu, bağ açıları ve yük dağılımı gibi yapısal parametreleri belirlendi. Ayrıca moleküllere ait IR ve Raman titreşim frekans değerleri teorik olarak hesaplandı. Moleküllerin orta-IR, uzak-IR ve Raman spektrumları deneysel olarak kaydedildi ve hesaplanan sonuçlar ile kıyaslamalar yapılarak uyumlu oldukları görüldü. Hesaplamalar yapılırken serbest ligand için DFT/B3LYP fonksiyoneli ve 6-311++G(d,p) baz seti, bileşikler için DFT/B3LYP fonksiyoneli ve LanL2DZ baz seti kullanıldı. Daha sonra alınan sonuçlar tartışıldı ve yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, Gaussian and Gaussview computer software were used for determination of structural parameters such as bond lengths, bond angles and net atomic charges of 2,2´-Dipyridylamine molecule (C10H9N3), its palladium and platinum complexes (ML1X2; M=Pd, Pt, X=Cl). On the other hand IR and Raman vibrational frequencies of the structures were calculated. Experimental mid-IR, far-IR and Raman spectra of the molecules were recorded and experimental results were compared with calculated data. The results showed that experimental and calculated data are very suitable. In theoretical calculations, DFT/B3LYP functional and 6-311++G(d,p) basis set for dpa, DFT/B3LYP functional and LanL2DZ basis set for the complexes were used. Later, the results were commented.